• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wynajem mieszkania uchodźcom. Jak to zrobić bezpiecznie?

Joanna Stolp
20 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Coraz więcej osób decyduje się na użyczenie lub najem mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Warto przy tym pamiętać o kwestiach prawnych. Coraz więcej osób decyduje się na użyczenie lub najem mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Warto przy tym pamiętać o kwestiach prawnych.

W związku z napływem coraz większej liczby uchodźców z Ukrainy pula mieszkań na wynajem w Trójmieście szybko się kurczy. Ich właściciele poszukują informacji, jak bezpiecznie od strony prawnej wynająć mieszkanie uchodźcy. Do wyboru pozostaje umowa najmu zwykłego lub okazjonalnego. Jednak jeśli za odstąpienie lokalu nie będziemy pobierać czynszu, spisać należy umowę użyczenia.



Czy zdecydował(a)byś się na najem mieszkania uchodźcom?

Wiele osób chciałoby pomóc uciekającym przed wojną Ukraińcom, ale zastanawia się też, jak zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami wyboru nieodpowiedniego najemcy lub w jaki sposób, zgodnie z prawem, przyjąć uchodźców.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego osoby, które decydują się przyjąć pod swój dach osoby z Ukrainy, mogą ubiegać się o dofinansowanie na czas nie dłuższy niż 60 dni. Dzienna stawka takiego dofinansowania wynosi 40 zł za osobę, której zostało udzielone schronienie i wyżywienie. Co istotne, nie ma znaczenia data złożenia wniosku o refinansowanie. Taka pomoc jest bowiem udzielona od dnia przyjęcia do domu uchodźców z Ukrainy. Przedłużenie wypłaty takiego świadczenia występuje wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Właściciel nieruchomości, który decyduje się na przyjęcie uchodźców, powinien ten fakt zgłosić do gminy, m.in. po to, by zapłacić stosowną kwotę za wywóz śmieci.



Coraz mniej mieszkań na wynajem w Trójmieście



W Trójmieście liczba dostępnych lokali na wynajem jest aktualnie coraz mniejsza. Jak podkreślają nasi rozmówcy, na każde ogłoszenie najmu zgłasza się kilkanaście osób chętnych i są to głównie rodziny uciekające przed wojną w Ukrainie.

Wielu wynajmujących ma jednak pewne obawy, a do najczęstszych należą problemy z weryfikacją tożsamości lub wiarygodności osób z Ukrainy, obawy przed brakiem ich wypłacalności czy różnicami kulturowymi.

- Niestety niektórzy właściciele mieszkań otwarcie mówią, że nie chcą wynajmować ludziom przyjeżdżającym z Ukrainy. Większość się jednak na to godzi, zwłaszcza po weryfikacji np. zatrudnienia osób zainteresowanych najmem. Warto podkreślić, że zdecydowana większość właścicieli nie rozróżnia osób, którym chce wynająć mieszkanie, ze względu na narodowość, tylko na sytuację finansową, a zwłaszcza stabilność zatrudnienia potencjalnych najemców - mówi Kamil Topór, ekspert ds. nieruchomości Dom & House.
Czytaj także: Ceny najmu mieszkań w Trójmieście są coraz wyższe

Agenci nieruchomości zgłaszają, że problematyczną kwestię stanowi także okres najmu, ponieważ część uchodźców liczy na szybką możliwość powrotu do Ukrainy i chciałoby wynająć mieszkanie na dwa lub trzy miesiące. Wynajmujący z kolei preferują dłuższy najem, co najmniej na rok. Coraz więcej mieszkań dostępnych standardowo na doby jest dostępnych dla uchodźców bezpłatnie lub po preferencyjnych cenach.

- Część właścicieli mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo od razu poprosiła nas o zgłoszenie swojej nieruchomości do Urzędu Miasta jako dostępnej bezpłatnie dla uchodźców. Inni zdecydowali o obniżeniu cen, rezygnując ze stawek dobowych. Są także mieszkania, które na miesiąc lub dwa wynajmuje firma, opłacając zakwaterowanie swoim pracownikom. Warto zatem szukać mieszkania na wynajem nie tylko wśród ofert najmu długoterminowego, ale także tych krótkoterminowych - zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu turystycznego - radzi Katarzyna Brędowska, dyrektor Działu Wynajmu Apartamentów Dom & House.

Zwykła umowa najmu lub najem okazjonalny



Kwestie formalne najmu mieszkania uchodźcom zależą od tego, czy lokal ma być używany odpłatnie czy nieodpłatnie. W przypadku najmu mamy do wyboru najem zwykły lub okazjonalny, w przypadku bezpłatnego użytkowania mieszkania w grę wchodzi umowa użyczenia.

- Z pewnością umowa najmu okazjonalnego najlepiej zabezpieczy interesy właściciela mieszkania, gdyż zawiera rygor wykonalności w zakresie opróżnienia lokalu przez najemcę i dzięki temu można uniknąć ewentualnego kierowania sprawy do sądu w celu uzyskania wyroku eksmisyjnego. To zaoszczędzi nam czas i pieniądze, gdyż taka sprawa w sądzie mogłaby trwać nawet około dwóch lat - mówi radca prawny Małgorzata Żelewska. - Polecałabym zawrzeć umowę na czas określony. Można też zawrzeć najpierw umowę użyczenia, a następnie którąś z umów najmu wiążącą się z pobieraniem czynszu.
Pamiętajmy jednak, że umowa najmu okazjonalnego może być sporządzona i podpisana jedynie u notariusza. Dzięki specustawie z 12 marca br. o pomocy obywatelom Ukrainy przy zawieraniu takiej umowy nie trzeba wskazywać miejsca, gdzie najemca mógłby się wyprowadzić w celu opuszczenia wynajmowanego lokum.

Użyczenie, jeśli nie pobieramy czynszu



Z kolei na podstawie umowy użyczenia właściciel lokalu zezwala osobom przybyłym z Ukrainy na bezpłatne korzystanie z jego mieszkania, na czas określony lub nieokreślony.

- Lokator ponosi wtedy koszty utrzymania rzeczy, więc w przypadku mieszkania będą to koszty zarządu nieruchomością wspólną we wspólnotach mieszkaniowych i opłaty eksploatacyjne lokalu należne spółdzielniom mieszkaniowym oraz opłaty za media. W umowie użyczenia można także osobę korzystającą z lokalu również zwolnić z ponoszenia tych kosztów - wyjaśnia radca prawny Aleksandra Hryniewicz.
Czytaj także: gdzie w Trójmieście nocują uchodźcy z Ukrainy?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj umowy wybieramy, problematyczną kwestią może być także bariera językowa. Aby skutecznie zawrzeć umowę, cudzoziemiec musi rozumieć jej treść i chcieć ją zawrzeć na ustalonych warunkach. W praktyce oznacza to, że niezależnie na którą formę umowy się zdecydujemy, powinna być sporządzona także w języku dla niego zrozumiałym.

Epidemiologiczny zakaz eksmisji



Pamiętajmy jednak, że nadal, w związku z art. 15zzu ust. 1 Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, obowiązuje zakaz eksmisji. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego czy też po prostu stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie można wykonywać nakazów opuszczenia lub opróżnienia lokalu mieszkalnego.

- Umowa najmu okazjonalnego nie przewiduje braku stosowania tzw. przepisów tarczy antykryzysowej dotyczących niewykonywania tytułów wykonawczych o opróżnienie lokalu w czasie pandemii - dodaje Małgorzata Żelewska.

Miejsca

Opinie (293) ponad 20 zablokowanych

  • Prawo lokatorskie chroni lokatora, nie właściciela!

    Nie ma znaczenia skąd są osoby zajmujące lokal - w Polsce nie ma tak naprawdę eksmisji. To na właścicieli przerzucono cały problem. W ten sposób państwo pozbyło się problemu bezdomności. Ustawa lokatorska powinna zostać zmieniona. Osoby zajmujące nieruchomość bez tytułu prawnego powinny natychmiast opuścić i opróżnić lokal, nie może być tak, że właściciel latami walczy w sądzie z absurdalnym systemem, z czasów Breżniewa.

    • 44 1

  • W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego czy też po prostu stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19

    A co to za stan? W jakim akcie prawnym ujęty? Nie ma czegoś takiego jak stan epidemii.
    Zasłaniają się jakimś nieistniejącym stanem, by wytłumaczyć swoją nieudolność. A cwaniaki korzystają.

    • 17 0

  • właściciele mieszkań potrzebują państwowych gwarancji a nie 40zł (2)

    wystarczyłyby zagwarantować 2 kwestie:
    - państwo bierze odpowiedzialność za ewentualną realokację uchodźców po zakończeniu zadeklarowanego przez właściciela okresu użyczenia mieszkania
    - państwo pokrywa wszelkie koszty związane ze szkodami wyrządzonymi przez uchodźców w użyczonych mieszkaniach

    bez tego typu gwarancji to może się okazać że jak masz miękie serce to musisz mieć twardą d .. , a nie wszyscy taką mają.

    • 32 3

    • Ale to państwo to i tak ty, ja, nasze rodziny (1)

      I wszyscy płacący podatki w Polsce

      • 1 0

      • I owszem...

        ...bo wszyscy powinni ponosić koszty, a nie tylko właściciele mieszkań.

        • 1 1

  • Pis nie chce relokacji uchodzcow. (1)

    Chce kase z UE. To sie w.glowie nie miesci. Wlasny kraj zajedzie, byle sie tylko do eurasków dobrac.

    • 19 2

    • Ma być kasa na utrzymanie się przy korycie i propagandę w stylu putina

      Nigdy nie chodziło o kraj, ludzi a o koryto +

      • 12 1

  • A ja się pytam kiedy wypad z UE? (3)

    Abyśby mogli się rozwijać i potęgę Polską budować bez przeszkód.

    • 8 14

    • uwaga to (1)

      pisze moskiewski troll

      • 6 1

      • Zgadza się, tyle że nie Iwan a towarzysz suski

        • 5 0

    • Już budowalim

      Między 45 a 89 a w zasadzie 2004

      • 1 0

  • znajomy udostepnił im dom na kaszubach i co? (5)

    zrezygnowali po 2 dniach bo daleko od miasta i w lesie i nie beda sie zajmowac domem bo to nie ich.Mogli mieszkac do sierpnia w zamian za zajecie sie ogrodem.Czyli strzyzenie trawy i podlewanie oraz grabienie .Takie zachowanie ich woła o pomstę

    • 48 1

    • Znam podobna historię... (2)

      Dwa autobusy uchodźców wysłane pod Kościerzynę. Nawet nie wysiedli z tych autobusów zadzwonili do koordynatora że mowy nie ma, chcą do miasta.

      • 10 0

      • Słyszałem podobną historię, w Małopolsce gdzie w mniejszym mieście miejscowa parafia przygotowała miejsca dla nich (1)

        a miejscowy właściciel restauracji zadeklarował się że będzie im przygotowywał posiłki a oni że tu nie będą mieszkać że chcą do Krakowa

        • 7 0

        • Znam podobną historię

          Wczoraj moja zapłakana kuzynka...

          • 2 1

    • To jak to jest, goście decydują gdzie zostaną ulokowani ?

      • 10 0

    • Baju baju

      • 0 8

  • obecnie rzad prowadzi akcje przesiedlania Ukraincow do Polski na stale (2)

    Rzadowi zalezy , zeby u nas zostali stad taka hojność w rozdawaniu swiadczen socjalnych . Z moich osobistych obserwacji wynika, ze 70 % przekraczajacych nasz granice to osoby poniżej 40 roku zycia z duza iloscia dzieci. Wystarczy policzyc samo 500 plus.

    • 36 0

    • Sukces demograficzny partii!

      I planowanie organizacji przyszłych wyborców

      • 9 0

    • Do nas Ukraińcy przybywają dobrowolnie

      Ruscy natomiast, pod przymusem wywożą Ukraińców z Mariupola w głąb Rosji
      Zauważasz tę subtelną różnicę,

      • 2 0

  • Chciałabym, ale...

    Powiedzmy, że umówiłabym się z najemcami na 3 miesiące bez czynszu. Potem jakby nie zapłacili i nie chcieli się wyprowadzić, co mi pozostaje? Czekać, aż łaskawie sąd wyda wyrok eksmisji? Jak szybko sądy działają w Polsce każdy wie, a w dodatku w Sądzie zasiada człowiek. Nie wiadomo jak zareaguje słysząc, ze w mieszkaniu są uchodźcy z dziećmi.. Raczej nie wyda nakazu eksmisji, no bo jak to, dzieci na bruk? A ty właścicielu martw się sam.

    • 22 0

  • Świetny dowcip pani Żelewskiej :)) Tylko czy to czas na dowcipy? (2)

    "Umowa najmu okazjonalnego najlepiej zabezpieczy interesy właściciela", który wynajmie Ukraińcom swoje mieszkanie. Tak, bo Ukrainiec stale nosi w kieszeni ważne zaświadczenie notarialne, że w razie czego jego ciocia mieszkająca np. w Mariupolu przyjmie go do mieszkania przy ul. Puszkina (którego juz nie ma, bo ruskie zrównali miasto z ziemią).

    • 21 1

    • Jakiś Puszkin napewno się znajdzie :)

      • 0 0

    • Po co siac dezinformację?

      Zaświadczenia notarialnego się nie nosi i nie zaświadczenie - notarialnie się podpisuje wyrażenia zgody na dobrowolne poddanie się eksmisji. W przypadku Ukraińców nie ma obecnie wymogu wskazania alternatywnego adresu aby podpisać najem okazjonalny. Taki najem nie ma dawać najemcy miejsca gdzie się wyprowadzi tylko wynajmującemu możliwość szybkiej egzekucji komorniczej, opróżnienia lokalu i usunięcia nieuczciwego najemcy. Wynajmujący ma takie samo prawo pozbycia się Ukraińca, który nie ma alternatywnego adresu jak Polaka, który taki adres podał.

      • 2 1

  • Rosyjskie trolle (2)

    Ale tu dużo rosyjskich trolli !

    • 6 24

    • Wsadź se gdzieś te wyzwiska. Na nikogo to już nie działa. Spojrzyj na jagódki pod twoim wpisem.

      • 1 0

    • kurcze ,znowu ten ukrainski troll wyzywający Polaków!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Rodzinny Dzień Budowlańca

w plenerze

Dzień na budowie Odea Park

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane