• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wynajem mieszkania uchodźcom. Jak to zrobić bezpiecznie?

Joanna Stolp
20 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Coraz więcej osób decyduje się na użyczenie lub najem mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Warto przy tym pamiętać o kwestiach prawnych. Coraz więcej osób decyduje się na użyczenie lub najem mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Warto przy tym pamiętać o kwestiach prawnych.

W związku z napływem coraz większej liczby uchodźców z Ukrainy pula mieszkań na wynajem w Trójmieście szybko się kurczy. Ich właściciele poszukują informacji, jak bezpiecznie od strony prawnej wynająć mieszkanie uchodźcy. Do wyboru pozostaje umowa najmu zwykłego lub okazjonalnego. Jednak jeśli za odstąpienie lokalu nie będziemy pobierać czynszu, spisać należy umowę użyczenia.



Czy zdecydował(a)byś się na najem mieszkania uchodźcom?

Wiele osób chciałoby pomóc uciekającym przed wojną Ukraińcom, ale zastanawia się też, jak zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami wyboru nieodpowiedniego najemcy lub w jaki sposób, zgodnie z prawem, przyjąć uchodźców.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego osoby, które decydują się przyjąć pod swój dach osoby z Ukrainy, mogą ubiegać się o dofinansowanie na czas nie dłuższy niż 60 dni. Dzienna stawka takiego dofinansowania wynosi 40 zł za osobę, której zostało udzielone schronienie i wyżywienie. Co istotne, nie ma znaczenia data złożenia wniosku o refinansowanie. Taka pomoc jest bowiem udzielona od dnia przyjęcia do domu uchodźców z Ukrainy. Przedłużenie wypłaty takiego świadczenia występuje wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Właściciel nieruchomości, który decyduje się na przyjęcie uchodźców, powinien ten fakt zgłosić do gminy, m.in. po to, by zapłacić stosowną kwotę za wywóz śmieci.



Coraz mniej mieszkań na wynajem w Trójmieście



W Trójmieście liczba dostępnych lokali na wynajem jest aktualnie coraz mniejsza. Jak podkreślają nasi rozmówcy, na każde ogłoszenie najmu zgłasza się kilkanaście osób chętnych i są to głównie rodziny uciekające przed wojną w Ukrainie.

Wielu wynajmujących ma jednak pewne obawy, a do najczęstszych należą problemy z weryfikacją tożsamości lub wiarygodności osób z Ukrainy, obawy przed brakiem ich wypłacalności czy różnicami kulturowymi.

- Niestety niektórzy właściciele mieszkań otwarcie mówią, że nie chcą wynajmować ludziom przyjeżdżającym z Ukrainy. Większość się jednak na to godzi, zwłaszcza po weryfikacji np. zatrudnienia osób zainteresowanych najmem. Warto podkreślić, że zdecydowana większość właścicieli nie rozróżnia osób, którym chce wynająć mieszkanie, ze względu na narodowość, tylko na sytuację finansową, a zwłaszcza stabilność zatrudnienia potencjalnych najemców - mówi Kamil Topór, ekspert ds. nieruchomości Dom & House.
Czytaj także: Ceny najmu mieszkań w Trójmieście są coraz wyższe

Agenci nieruchomości zgłaszają, że problematyczną kwestię stanowi także okres najmu, ponieważ część uchodźców liczy na szybką możliwość powrotu do Ukrainy i chciałoby wynająć mieszkanie na dwa lub trzy miesiące. Wynajmujący z kolei preferują dłuższy najem, co najmniej na rok. Coraz więcej mieszkań dostępnych standardowo na doby jest dostępnych dla uchodźców bezpłatnie lub po preferencyjnych cenach.

- Część właścicieli mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo od razu poprosiła nas o zgłoszenie swojej nieruchomości do Urzędu Miasta jako dostępnej bezpłatnie dla uchodźców. Inni zdecydowali o obniżeniu cen, rezygnując ze stawek dobowych. Są także mieszkania, które na miesiąc lub dwa wynajmuje firma, opłacając zakwaterowanie swoim pracownikom. Warto zatem szukać mieszkania na wynajem nie tylko wśród ofert najmu długoterminowego, ale także tych krótkoterminowych - zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu turystycznego - radzi Katarzyna Brędowska, dyrektor Działu Wynajmu Apartamentów Dom & House.

Zwykła umowa najmu lub najem okazjonalny



Kwestie formalne najmu mieszkania uchodźcom zależą od tego, czy lokal ma być używany odpłatnie czy nieodpłatnie. W przypadku najmu mamy do wyboru najem zwykły lub okazjonalny, w przypadku bezpłatnego użytkowania mieszkania w grę wchodzi umowa użyczenia.

- Z pewnością umowa najmu okazjonalnego najlepiej zabezpieczy interesy właściciela mieszkania, gdyż zawiera rygor wykonalności w zakresie opróżnienia lokalu przez najemcę i dzięki temu można uniknąć ewentualnego kierowania sprawy do sądu w celu uzyskania wyroku eksmisyjnego. To zaoszczędzi nam czas i pieniądze, gdyż taka sprawa w sądzie mogłaby trwać nawet około dwóch lat - mówi radca prawny Małgorzata Żelewska. - Polecałabym zawrzeć umowę na czas określony. Można też zawrzeć najpierw umowę użyczenia, a następnie którąś z umów najmu wiążącą się z pobieraniem czynszu.
Pamiętajmy jednak, że umowa najmu okazjonalnego może być sporządzona i podpisana jedynie u notariusza. Dzięki specustawie z 12 marca br. o pomocy obywatelom Ukrainy przy zawieraniu takiej umowy nie trzeba wskazywać miejsca, gdzie najemca mógłby się wyprowadzić w celu opuszczenia wynajmowanego lokum.

Użyczenie, jeśli nie pobieramy czynszu



Z kolei na podstawie umowy użyczenia właściciel lokalu zezwala osobom przybyłym z Ukrainy na bezpłatne korzystanie z jego mieszkania, na czas określony lub nieokreślony.

- Lokator ponosi wtedy koszty utrzymania rzeczy, więc w przypadku mieszkania będą to koszty zarządu nieruchomością wspólną we wspólnotach mieszkaniowych i opłaty eksploatacyjne lokalu należne spółdzielniom mieszkaniowym oraz opłaty za media. W umowie użyczenia można także osobę korzystającą z lokalu również zwolnić z ponoszenia tych kosztów - wyjaśnia radca prawny Aleksandra Hryniewicz.
Czytaj także: gdzie w Trójmieście nocują uchodźcy z Ukrainy?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj umowy wybieramy, problematyczną kwestią może być także bariera językowa. Aby skutecznie zawrzeć umowę, cudzoziemiec musi rozumieć jej treść i chcieć ją zawrzeć na ustalonych warunkach. W praktyce oznacza to, że niezależnie na którą formę umowy się zdecydujemy, powinna być sporządzona także w języku dla niego zrozumiałym.

Epidemiologiczny zakaz eksmisji



Pamiętajmy jednak, że nadal, w związku z art. 15zzu ust. 1 Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, obowiązuje zakaz eksmisji. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego czy też po prostu stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie można wykonywać nakazów opuszczenia lub opróżnienia lokalu mieszkalnego.

- Umowa najmu okazjonalnego nie przewiduje braku stosowania tzw. przepisów tarczy antykryzysowej dotyczących niewykonywania tytułów wykonawczych o opróżnienie lokalu w czasie pandemii - dodaje Małgorzata Żelewska.

Miejsca

Opinie (293) ponad 20 zablokowanych

  • Ludzie pracuje w służbie zdrowia (2)

    I mówię wam Polski juz nie ma to Ukraina. Kto nie wierzy niedługo się przekona. Ludzie ,Polacy ratujmy kraj, naszą kulturę i język.

    • 33 5

    • Powiedz więcej co wiesz

      • 4 1

    • zgadza sie,tu chca zrobic ukraine a na terenach ukrainy siedzibę hazarską

      • 0 0

  • Bezpieczny wynajem uchodźcom?

    Taki, który nie doszedł do skutku.

    • 32 0

  • nie wynajmę

    swojego mieszjania obcokrajowcom no może chinczykom

    • 11 2

  • na święta nie mogłem przyjąć rodziny bo covid ,a teraz mam przyjąć obcych Ukraińców ?

    • 28 2

  • Obywatele dajcie mieszkania gratis a my przytulimy miliony euro które ciekną z zagranicy. Kto nas rozliczy? NIK - jak respiratory ?

    • 24 0

  • O co tyle krzyku jeden z drugim? (5)

    Nie chcesz pomagać uchodźcom?Nie pomagaj.Nie chcesz wynajmować im mieszkania?Nie wynajmuj.Oceny postępowania ludzi którzy myślą i postępują inaczej niż Ty podaruj sobie.Polska to ciągle jeszcze wolny kraj.Każdy postępuje wg.własnego uznania,sumienia.
    Proste jak konstrukcja cepa.

    • 6 16

    • To wylaczcie juz, pomagajacy, (4)

      Tą słodkopierdzącą propagandę I pomagajcie, ale w ciszy, bo się žyć już w tym.kraju nie da. Pod blokami auta na ukrainskich rejestracjach, na ulicach sami Ukrowie, wszędzie ich flagi, to Polska, czy już Ukraina? Właczysz radio, TV - propaganda, jak pomóc, jak ktoś pomógł, jak pomoże. W necie to samo.

      • 4 2

      • To ty nienawidź ludzi w ciszy. Dobro powinno się czynić głośno. (3)

        • 1 3

        • Jeszcze bedziecie plakac (1)

          I szybko nastapi zmiana narracji. Ekonomia, matematyka I logika sa nieublagane I zadna medialna propaganda tego nie zmieni.

          • 3 0

          • Jestem spokojny o przyszłość

            Są ludzie, którzy potrafią uporządkować ekonomię, matematykę, logikę i empatię we właściwej kolejności. Tam, gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko jest i na właściwym miejscu.

            • 1 0

        • Pomagam I tak.

          Czy chce, czy nie. Z moich podatkow to idzie, poki co. Czekam, kiedy UE sie dolozy?

          • 1 0

  • Wojna toczy się tylko na części wielkiej Ukrainy. Jak czytam na pozostałej części działają już uczelnie i szkoły, restauracje i biznes. Czy gdzieś się sprawdza skąd pochodzą przybysze? Może to sąsiedzi zza spokojnej miedzy , którzy dowiedzieli się że w Polsce można wiele dostać gratis? Po rejestracji samochodów i ich markach widać, że nie wszyscy to biedacy. Jeśli są problemy ze złotówkami na wymianę hrywien to znaczy też że nie są to jednostkowe przypadki. Współczuję ofiarom wojny, ale zawsze ujawniają się też wtedy bardziej zaradni.

    • 22 0

  • (1)

    Niedługo będę nam dokwaterowywać uchodźców. A co to za problem wprowadzić ustawę, taką jak specustawa dla uchodźców.

    • 7 2

    • Ilu przyjmie gnom w willi?

      Tylko będzie musiał grom i milicję wyprosić.
      Pinokio też nie może bo nic nie ma, na żonę przepisał

      • 3 0

  • Problemy z najemcami (1)

    Widzę dużo komentarzy, że wolicie nie wynająć niż bać się potem pozbyć najemców. Chętnie wynajmę takie mieszkania od Was i zdejmę ten problem z głowy, mam wielu najemców z Ukrainy i nie mam żadnych problemów, Polacy często są gorsi. Ja zapewnię Wam co miesięczną płatność oraz wynajmę na min. rok. biorę za nich odpowiedzialność prawną i finansową. Win-win. Zapraszam do kontaktu wszystkich, którzy chcą zarobić, mieć mieszkanie w dobrym stanie i nie bać się o najemcę :) 510-807-168- Maciek :)

    • 0 14

    • cudzym kosztem chcesz zarobic? do roboty leniu Maćku!

      • 0 0

  • Co prawda procedura eksmisyjne została odrobinę skrócona

    Ale!
    Co nie zostało napisane już w artykule, eksmisja absolutnie nie jest możliwa w trybie nagłym, czyli z dnia na dzień,
    a dopiero wtedy,gdy gmina wskaże uchodźcom nowy lokal. Co w praktyce może trwać miesiące lub lata.
    Dlatego najlepiej nie podpisywać umowy użyczenia ( czyli ktoś płaci za media), a prekarium, czyli gościnę. Gościmy uchodźców tak jak ciocie Krysie, czyli za nic nie płaci. Za to możemy Krysię łatwiej wyprosić.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Rodzinny Dzień Budowlańca

w plenerze

Dzień na budowie Odea Park

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane