• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zmiany opodatkowania najmu mieszkań dopiero od 2023 roku

JPU
19 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Polski Ład uwzględnia także zmiany opodatkowania osób fizycznych i przedsiębiorców czerpiących dochody z najmu mieszkań i budynków mieszkalnych. Polski Ład uwzględnia także zmiany opodatkowania osób fizycznych i przedsiębiorców czerpiących dochody z najmu mieszkań i budynków mieszkalnych.

Najem mieszkań to popularne w ostatnich latach źródło dochodu zarówno dla osób prywatnych, jak i wyspecjalizowanych w tym kierunku firm. Polski Ład przewiduje zmiany także w zakresie opodatkowania tych przychodów, jednak jeszcze nie od stycznia przyszłego roku. Nadchodzący rok będzie okresem przejściowym, a zrewolucjonizowane zasady zaczną w pełni obowiązywać od 2023 roku.



Czy dotkną cię zmiany w zakresie opodatkowania najmu?

- Zgodnie z oficjalnym uzasadnieniem wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu zmian podatkowych uderzających w wynajmujących nieruchomości, aktualne zasady opodatkowania najmu negatywnie wpływają na rynek mieszkaniowy. Mianowicie, korzystne - obecne regulacje podatkowe powodują, że opłacalne jest inwestowanie w rynek mieszkaniowy, co z kolei ma wpływ na wzrost cen mieszkań - mówi Joanna Aleksandrowicz, radca prawny z Biel Gandurski Tax & Legal.
Chociaż wprowadzane zmiany w teorii mają na celu zmniejszenie popytu na mieszkania, to eksperci rynku nieruchomości już prognozują, że zmiany wcale nie ostudzą zapału inwestorów, a tylko podniosą ceny najmu mieszkań. Istnieje także ryzyko zwiększenia szarej strefy.

Doradztwo podatkowe w Trójmieście



Co się zmieni?



Ustawa znacząco zmieni sposób opodatkowania przychodów z tytułu wynajmu nieruchomości.

Osoby zajmujące się tzw. najmem prywatnym stracą możliwość rozliczania się według skali podatkowej, czyli formy opodatkowania, która umożliwia odliczanie kosztów powstających w związku z wynajmowaniem nieruchomości.

- Oznacza to, że jedyną możliwą formą opodatkowania w zakresie najmu prywatnego będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Co istotne w tym zakresie, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, w przeciwieństwie do zasad ogólnych, wiąże się z opodatkowaniem przychodu, a zatem ponoszone koszty nie obniżą podstawy opodatkowania wynajmującego - dodaje Joanna Aleksandrowicz.
Czytaj także: Gwarantowany kredyt mieszkaniowy będzie dostępny w przyszłym roku

Przypomnijmy, że stawka podatku w tym przypadku wynosi 8,5 proc. do 100 000 zł przychodu rocznie oraz 12,5 proc. od nadwyżki tej kwoty. Alternatywnym rozwiązaniem dla tych osób będzie otworzenie działalności gospodarczej, która umożliwi odliczanie kosztów związanych z jej prowadzeniem. W tym przypadku musimy się jednak liczyć z podatkiem dochodowym w wysokości 17 proc.

Zniesienie amortyzacji



Na tym jednak nie koniec zmian. Polski Ład likwiduje także możliwość amortyzacji budynków oraz lokali mieszkalnych. Ta zmiana będzie dotyczyć zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców zajmujących się wynajmem.

- Nawet jeśli zdecydujemy się na najem w ramach działalności gospodarczej to zniknie nam istotna pozycja kosztowa, która dotychczas czyniła tę formę opodatkowania atrakcyjną w niektórych konfiguracjach - podkreśla Wojciech Pławiak, ekspert BCC ds. sporów podatkowych.
Warto podkreślić, że możliwość amortyzacji jest dotychczas istotną oszczędnością dla osób fizycznych i firm zajmujących się najmem budynków i lokali mieszkalnych. Wysokość amortyzacji zależy od wartości danej nieruchomości. Nietrudno przewidzieć, że likwidacja prawa do amortyzacji również może skutkować wzrostem cen najmu.

Kiedy zmiany wchodzą w życie?



Chociaż nowe regulacje wchodzą życie już od 1 stycznia 2022 roku, to na mocy przepisów przejściowych, osoby fizyczne osiągające przychody z najmu prywatnego będą mogły jeszcze w 2022 roku podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Opodatkowanie obligatoryjne na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będzie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Podobnie wygląda sytuacja z zakazem amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych. Do 31 grudnia 2022 roku podatnicy będą mieli prawo do odpisów amortyzacyjnych od tego rodzaju nieruchomości.

- Co ważne, dotyczyć to będzie jedynie tych mieszkań i budynków, które zostaną wytworzone lub nabyte do 1 stycznia 2022 roku. Najprawdopodobniej wynajmujący podejmą decyzję o skorzystaniu z odroczenia stosowania nowych regulacji do 1 stycznia 2023 roku. Stąd też należy założyć, iż prawdziwa rewolucja podatkowa w zakresie opodatkowania najmu będzie odczuwalna dopiero w 2023 roku - podsumowuje Joanna Aleksandrowicz.
JPU

Miejsca

Opinie (190) 5 zablokowanych

  • Glosuje za nacjonalizacja wszystkich mieszkan, bez odszkodowania i wtracenie zlodziejskiego nasienia do wiezien i kopaln.

    • 0 3

  • chcieli zabrać tym, którzy zarabiają na wynajmowaniu

    i może oni trochę stracą. Ale koszt dla najemców też znacznie wzrosną, bo nikt nie weźmie na siebie nagle kilkuset złotych miesięcznie. To się, w najlepszym wypadku, podzieli po równo.

    Oczywiście można mówić, że konkurencja jest duża, bo najem krótkoterminowy w czsach covid niby kuleje, ale jednak skądś ta kasa się musi wziąć, czyli od klienta.

    Sam wynajmuję jedno mieszkanie i po prostu przejdę na płacenie gotówką do reki i tyle w temacie. Mój lokator będzie płacił tyle samo, ja będę zarabiał tyle samo. A państwo nie zarobi nic. Tak to jest, jak chcą Ci zeżreć całą rękę, jak dajesz palec.

    Trzeba kombinować, jak się da, jak państwo nieudolne. Najpierw drukują i rozdają pieniądze, inflacja zapiep**a i teraz szukają kasy. Nie u mnie. To całe 500+ jest już dziś warte 300, albo jeszcze mniej. Ale nadal fajnie wygląda. Dla wielu.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane