• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Autobusy jeżdżą na Witomino objazdem, bo nie ma buspasa

Patryk Szczerba
30 maja 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
W teorii autobusy linii 192 nie jeżdżą ul. Kielecką, w praktyce można je tam zobaczyć kilka razy dziennie. W teorii autobusy linii 192 nie jeżdżą ul. Kielecką, w praktyce można je tam zobaczyć kilka razy dziennie.

Gdyńskie autobusy mające planowo jeździć na Witomino ul. Małokacką zobacz na mapie Gdyni często omijają popołudniowy korek ul. Kielecką zobacz na mapie Gdyni. Zdaniem pasażerów zatrzymują się na "nie swoich" przystankach. ZKM odpowiada, że choć za dodatkowo przejechane kilometry trzeba płacić przewoźnikom, to obecnie jest to jedyny sposób, by autobusy jeździły zgodnie z rozkładem.



Czy z powodu korków zdarza ci się zmieniać linię, którą regularnie jeździsz?

Korek w godzinach popołudniowych na prowadzącej z Redłowa w kierunku Witomina (i dalej Chwarzna oraz Wiczlina) ul. Małokackiej to codzienność. Bywa, że zator zaczyna się już na wysokości schroniska Ciapkowo zobacz na mapie Gdyni, a więc całą trasę kierowcy pokonują właściwie na pierwszym biegu.

Postój na "nie swoich" przystankach

Razem z samochodami w korku stają też autobusy. Tą trasą w kierunku Witomina jeżdżą trzy linie: 121 (w godzinach porannych), 192 i W. W ostatnich miesiącach kierujący autobusami dwóch pierwszych coraz częściej skręcają w ul. Olimpijską zobacz na mapie Gdyni, by ostatecznie dojechać do ul. Kieleckiej, gdzie jest wyznaczony buspas. Choć z pozoru rozwiązanie wydaje się dobre, nie brakuje wad, o których mówią pasażerowie.

- Kierowcy autobusów, jadąc zmienioną trasą, zatrzymują się na przystankach, które nie obowiązują dla tych linii. Powoduje to dezorientację wśród pasażerów. ZKM powinno zdecydować się na któreś rozwiązanie. Może dobrze byłoby, by taka trasa obowiązywała na stałe, skoro korków nie unikniemy - opowiada pan Marcin.
Takie sugestie pojawiały się w przeszłości, gdy okazało się, że wiadukt na ul. Małokackiej jest za niski, by mogły pod nim przejechać zakupione przez komunalne spółki przewozowe za kilkadziesiąt milionów złotych i wyposażone w dodatkowe elementy na dachach autobusy MAN oraz Solaris.

Czytaj też: Nowe autobusy nie mieszczą się pod wiaduktem

Są korki, więc trzeba płacić przewoźnikom

- Proponowane rozwiązania byłyby trudne do zaakceptowania dla pasażerów, chcących dojechać do stacji SKM Redłowo jak najszybciej. Druga sprawa to kwestia finansowa. Objazd zwiększyłby kwoty, które trzeba płacić przewoźnikom na 1,5-kilometrowym odcinku ulicami Olimpijską i Łużycką - odpowiadał dwa lata temu Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.
Dziś przedstawiciele ZKM niechętnie przyznają, że objazd, który z powodu korków staje się popołudniami koniecznością, i tak kosztuje organizatora przewozów dodatkowe pieniądze. Jak tłumaczą, z powodu zatorów dziennie 4-5 kursów wykonywanych jest zmienioną trasą. Decyzje w tej kwestii podejmuje centrala ruchu, a kierowcy sami decydują, czy zabierać pasażerów z przystanków, których nie ma w rozkładzie.

Sugerowanym od dłuższego czasu rozwiązaniem jest budowa buspasa w ul. Małokackiej, bo m.in. przez korki spada liczba pasażerów chcących korzystać z połączeń, więc częstotliwość na liniach jeżdżących ulicą spada. Problem w tym, że do tej pory kończyło się na bezowocnych zapowiedziach.

Z jednej strony wiceprezydent Gdyni Marek Stępa tłumaczył, że dopóki nie będzie więcej linii na Małokackiej, nie ma co drażnić kierowców tworzeniem buspasa, a z drugiej strony od przedstawicieli ZKM można było usłyszeć, że nie ma sensu dodawać linii bez budowy dodatkowej drogi dla autobusów.

Kolejne podejście do buspasa

Zamknięty krąg ma szansę wreszcie zostać przerwany. W najbliższych dniach urzędnicy z Zarządu Dróg i Zieleni będą po raz pierwszy od dawna oficjalnie przekonywali m.in. władze miasta, że utworzenie buspasa jest konieczne.

- Wniosek będzie jednym z tematów na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która odbędzie się na początku czerwca. Chcemy m.in. poznać opinie policji oraz pełnomocnika prezydenta ds. rowerowych w tej sprawie - mówi Andrzej Ryński, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni.
Na razie przy buspasie na Małokackiej trzeba postawić znak zapytania. Choć prawdopodobnie nie będzie wymagał ingerencji w infrastrukturę, to nie wiadomo, czy nie spowoduje kolizji z ewentualnymi zamierzeniami wytyczenia drogi rowerowej do Witomina.

Jak dowiedzieliśmy się, jeżeli opinie na temat powstania buspasa tym razem będą jednomyślnie pozytywne, to dodatkowa droga dla autobusów na Małokackiej ma powstać jeszcze w tym roku.

Miejsca

Opinie (179) 9 zablokowanych

  • Nie da sie

    Gdynia - narysowanie linii bus pasa przewyższa władze, bo nie chcą drażnić kierowców. Nie wierzę, że takie barany rzadza tym miastem. MASAKRA!

    • 10 1

  • Nie brakuje BUS pasa, brakuje inwestycji w sferze rozwoju infrastruktury drogowej (1)

    Nie da się polepszyć sytuacji działając tak niemrawo jak dotąd. Ludzi przybywa, osiedli przybywa (miasto wyraża na to zgodę) więc jakieś 5 lat temu należało mieć gotowy do wdrożenia plan. Tak samo w mikroskali przygotowują się rodzice na dzieci. Tymczasem istniejące drogi są w opłakanym stanie. Urzędnicy odbierają kolejne wypłaty pierdząc w fotele i przekładając tony papierków z kolorowymi pieczątkami. Witomino - koleina a w niej dziury, na skrzyżowaniach rozwiązania z ubiegłej epoki.
    Odpowiedzialni za zaniedbania mają w XXIw miękkie serce i miłosne spojrzenia dla BRUK pasów na głównej ulicy Gdyni i promowane ścieżki rowerowe w bardzo pagórkowatym terenie - kpina, wstyd i smutek.

    • 17 5

    • żadne miasto stawiające wyłącznie na rozbudowę dróg dla ruchu kołowego nie poradziło sobie z korkami

      rowery wspomagane elektrycznie dadzą radę w każdym mieście pagórkowatym takim jak Gdynia.

      Trzeba tylko trochę wyobraźni i odejście od wyłącznie prosamochodowego modelu rozwoju infrastruktury transportowej miasta.

      • 6 10

  • moje trzy grosze

    Jak się czyta te i inne artykuł, to staje się jasne ze w Gdyni udają się tylko dwie rzeczy. : marnotrawienie publicznego grosza i padanie na kolana przed deweloperami

    • 11 4

  • dojazd i wyjazd - Witomino (1)

    Najlepszym rozwiazaniem byloby zrobienie trzeciego pasa ze zmiennym kierunkiem jazdy. Rano bylyby to dwa pasy wyjazdowe z Witomina, a po poludniu 2 wjazdowe. Tylko pewnie finanse nie pozwola zrobic odpowiednio ruchomych barierek i oznaczen;(

    • 10 1

    • Wyjazd z Witomina

      Jest dobry. Tam nic nie trzeba mieszac

      • 0 0

  • postawcie (1)

    stępie pomnik w parku, który rewitalizował za 2 melony obok swojego domu i niech idzie na emeryturę. Ten facet, który zatrzymał się w XX wieku, zdezorganizował cały ruch drogowy w Gdyni i zmarnotrawił miliony złotych.

    • 16 2

    • czy to ten park

      w którym liczba psich odchodów przewyższa liczbę zasadzonych kwiatków/krzaczków? Sweet

      • 1 0

  • Szczurek - do dymisji!

    • 8 4

  • wow czemu tak pozno na to wpadli ???

    • 6 1

  • i mieszkancy miasta cierpia przez tych dojezdzajacych do niego

    o czym duzo ludzi zaczyna mowic, ze miasto ma byc wygodne dla ludzi mieszkajacych i placacych tu podatki, nie dla misiow, co sie na wioske pod miastem przeprowadzili a potem zadają autostrady do miasta i darmowego miejsca parkingowego.

    Trzeba wkoncu zaczac myslec jak mieszkaniec duzego miasta a nie chlop, ktorego tylko wlasne poletko interesuje. Komunikacja miejska musi miec w miescie priorytet

    • 7 0

  • DO ODWOŁANIA

    ZARZĄD ZKM. Komunikacja niestety ale upada na pysk w Gdyni a winnych nie ma!
    Gdzie biletomaty? Gdzie nowe autobusy, które obsłużą Witomino przez Małokacką. Po co tyle kasy wydali na autobusy, które pod wiadukt nie wjadą>??

    • 10 1

  • NIe ma buspasa, ale jest szczurodrom w Kosakowie, kolejka na Kamienna Gore, forum nieudacznikow, red-bull, itp. Gdynia to nie nasze miasto prosze Panstwa, nasze tzn.mieszkancow. Gdynia to folwark szczurka i kolesiow z samorzadnosci...Sami tak wybieracie.

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane