• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ponad 1000 głosów za kładką nad obwodnicą w Osowej

Maciej Korolczuk
22 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
aktualizacja: godz. 10:23 (22 grudnia 2021)
Mieszkańcy Osowej zabiegają, by kładka pieszo-rowerowa powstała między węzłem Wysoka a Owczarnią, by w bezpieczny sposób można było pieszo lub rowerem pokonać przejazd nad obwodnicą. Mieszkańcy Osowej zabiegają, by kładka pieszo-rowerowa powstała między węzłem Wysoka a Owczarnią, by w bezpieczny sposób można było pieszo lub rowerem pokonać przejazd nad obwodnicą.

Mieszkańcy Osowej i radni miasta zbierają podpisy pod petycją do ministra infrastruktury, w której apelują o budowę kładki nad Obwodnicą Trójmiasta. Autorzy petycji liczą na wsparcie gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który budowę przejścia umieścił wśród propozycji do rządowego Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Rekomendowana lokalizacja nowej kładki to przedłużenie ul. Jednorożca.Mapka




Aktualizacja: godz. 10:20



Nieco ponad 3 godziny po publikacji tego artykułu liczba podpisów pod petycją przekroczyła 1000.



Czy kładka nad obwodnicą w Osowej powinna powstać?

Temat budowy kładki przez obwodnicę na wysokości Osowej nie jest nowy. Po raz pierwszy pomysł jej powstania pojawił się dwie dekady temu podczas budowy centrum handlowego Geant. Później wracał też m.in. jako element kampanii wyborczej.

W 2018 r. budowę kładki, która miałaby ułatwić mieszkańcom poruszanie się między Osową a Oliwą bez konieczności korzystania z mało przyjaznego i niebezpiecznego pieszym węzła drogowego, obiecywał kandydat na prezydenta Kacper Płażyński.

Teraz pomysł wraca za sprawą radnych miasta Karola WażnegoJana Peruckiego, Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia oraz Stowarzyszenia Inne Jest Piękne z Osowy. W internecie trwa zbiórka podpisów pod petycją do ministra infrastruktury, Andrzeja Adamczyka. Wnioskodawcy apelują w niej o budowę kładki pieszo-rowerowej nad Obwodnicą Trójmiasta między węzłami Osowa i Owczarnia.

Do wtorkowego wieczora podpisało się pod nią ponad 800 osób.

- Petycję do ministerstwa chcemy wysłać jeszcze przed świętami - deklaruje Karol Ważny, radny miasta. - Zakładaliśmy, żeby zebrać ok. 500 podpisów, a już mamy ok. 800. Zbiórka podpisów, nawet po wysłaniu petycji, będzie trwać nadal. Zależy nam na tym projekcie i wierzymy, że do 2024 r. do kiedy trwa ten program, uda nam się ten cel osiągnąć.

Z kładki skorzysta 30 tys. mieszkańców



Autorzy petycji liczą w tej kwestii na wsparcie zarządcy trasy S6 gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który wskazaną inwestycję wpisał na listę propozycji zadań do wykonania w ramach przyjętego przez Radę Ministrów Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej.

Po stronie miasta miałoby z kolei znaleźć się wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji, co w odpowiedzi na jedną z interpelacji zadeklarował kilka tygodni temu wiceprezydent Piotr Grzelak.

Trzy warianty buspasa na Spacerowej



- Beneficjentami tego projektu stanie się ok. 30 tys. mieszkańców Gdańska, Gdyni oraz ościennych gmin kaszubskich, którzy praktycznie od powstania w tym miejscu drogi ekspresowej w latach 70. ub. wieku borykają się z problemem braku bezpiecznej możliwości przekroczenia jezdni Obwodnicy Trójmiasta na wysokości dzielnicy Osowa (tj. pomiędzy Węzłami Osowa (dawniej Wysoka) i Owczarnia). Dotyka on zarówno pieszych, jak i wybierających rower zamiast auta. Ludzie zmuszeni są ryzykować wypadkiem poruszając się pieszo lub rowerem w ruchu ogólnym. Wielopoziomowy i niezwykle obciążony węzeł jest nieprzystosowany do obsługi narastającego ruchu pieszego i rowerowego - piszą autorzy petycji.
Jako rekomendowaną lokalizację nowej kładki autorzy petycji wskazują przedłużenie ul. Jednorożca. Pomysł został wypracowany wspólnie z ekspertami z GDDKiA, jednocześnie radni dodają, że przed przystąpieniem do sporządzania projektu głos powinni też zabrać mieszkańcy dzielnicy.

Domy na sprzedaż Gdańsk Osowa. Jak się mieszka w Osowej?



Obecnie jedyne połączenie prowadzi przez remontowany węzeł drogowy, gdzie brakuje chodnika. Obecnie jedyne połączenie prowadzi przez remontowany węzeł drogowy, gdzie brakuje chodnika.

Dotychczasowe przejście zbyt niebezpieczne



Wnioskodawcy podkreślają, że ze względu na "niesatysfakcjonujący model obsługi tego obszaru przez transport publiczny, rejon dzielnicy Osowa pada ofiarą infrastruktury transportu indywidualnego".

Barierą uniemożliwiającą przedostanie się w kierunku terenów rekreacyjnych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, ale też do tzw. Dolnego Tarasu Gdańska jest bowiem Obwodnica Trójmiasta.

- Znajduje się tam [na Dolnym Tarasie - dop. red.] m. in. intensywnie rozwijające się centrum biurowe w Oliwie, kampus Uniwersytetu Gdańskiego, szkoły średnie. W konsekwencji, mimo korzyści czasowej, zdecydowana większość mieszkańców tej części Trójmiasta całkowicie rezygnuje z podróży pieszych i rowerowych z obawy o własne bezpieczeństwo. Ruch rowerowy pomiędzy dwoma stronami Obwodnicy Trójmiasta jest najbardziej narażony na zagrożenia komunikacyjne. Wydeptane ścieżki jednoznacznie wskazują, że na omawianym odcinku wiele osób decyduje się na przechodzenie bezpośrednio w poprzek jezdni Obwodnicy Trójmiasta. Przejście estakadą na węźle Wysoka również jest bardzo niebezpieczne i niemożliwe bez przeskakiwania przez barierki - piszą autorzy petycji.
Przez brak połączenia rowerowego między Oliwą a Osową rowerzyści zmuszeni są do jazdy ruchliwą ul. Spacerową. Przez brak połączenia rowerowego między Oliwą a Osową rowerzyści zmuszeni są do jazdy ruchliwą ul. Spacerową.

Zebrano już ponad 800 podpisów



Według nich opisane wyżej zagrożenia dotykają nie tylko mieszkańców zainteresowanych walorami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, ale również klientów funkcjonującego w tym miejscu od blisko 30 lat centrum handlowego, którzy docierają do niego wyłącznie samochodami.

Podobne problemy mają mieszkańcy dzielnicy Owczarnia, w tym powstającego nieformalnie "osiedla" na terenie ogródków działkowych.

Kładka nad obwodnicą mogłaby powstać w ramach rządowego Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024. Jego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zakłada on m.in. budowę chodników, kładek, ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych i zatok autobusowych, a także przebudowę skrzyżowań, montaż znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych, poprawę warunków widoczności na skrzyżowaniach, likwidację punktów kolizyjnych na jezdniach, poprawę geometrii skrzyżowań czy zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu.

Na ten cel z Krajowego Funduszu Drogowego resort zamierza przeznaczyć ok. 2,5 mld zł.

Petycję można podpisać tutaj.

Miejsca

Opinie (315) ponad 10 zablokowanych

  • Sprawdźcie kto zbierał wcześniej podpisy przeciwko budowie kładki.

    Nazwiska obecnych popleczników z artykułu też tam się znajdą.

    • 24 0

  • 18 lat poszukiwania rozumu (5)

    W 2003 inwestor centrum handlowego chciał wybudować kładkę, ale nie zgodziła się rada dzielnicy "bo będą łazić po osiedlu" i zaczęli grymasić że kładka na być obok wiaduktu (nie wiadomo po co i dla kogo). No to inwestor powiedział "nie to nie" i teraz mogą sobie pisać petycje do wszystkich świętych.
    I bardzo dobrze, bo mieszkańcy Osowej znani są z tego, że przede wszystkim protestują bez refkeksji przeciwko czemu.

    • 42 6

    • Z tego co pamiętam to jeszcze miały tam się tirówki gromadzić.

      • 15 2

    • Najwięcej o Osowej wiedzą ci, którzy tu nie mieszkają (2)

      A protestują również mieszkańcy innych dzielnic - wcale nie mniej niż ci z Osowej

      • 6 9

      • Taaak (1)

        Bo Osowa to endemiczna osada pośród gór, gdzie nie dociera światło ani cywilizacja, zamieszkana przez lud mówiący własnym językiem. Trzeba mieszkać tam 21,37 lat żeby zrozumieć

        • 12 0

        • Ale papiezaka to ty szanuj

          • 0 2

    • Ja bym prosił o to, aby nie wrzucać wszystkich Osowian do tego samego worka.

      Zarówno mnie, jak i moich znajomych mieszkających na Osowej irytują wiecznie-protestujący, ale to nie znaczy że wszyscy tacy są. Ja osobiście nie znam nikogo takiego, ale już nieraz spotykałem się z manipulacjami typu małe dziewczynki biegające po okolicy w celu zbierania wniosków przeciwko budowie Nowej Kielnieńskiej. Jak ja mam od nich czegokolwiek merytorycznego w tym temacie się dowiedzieć, jak to jest zabieg w celu grania na emocjach mieszkańców?

      Jeśli portale społecznościowe i ankiety na nich są jakąkolwiek miarą, to faktycznie jakieś 40% mieszkańców to ludzie z mentalnością 10-latka "nie i już" (a podejrzewam, że ta liczba też jest zaniżona z racji natury ankiet), ale mimo wszystko są tu też ludzie, którzy chcą zmian, a jeśli widza jakieś problemy, to chcą dążyć do kompromisów zamiast stawiać się "dla zasady" i na szczęście ich jest większość.
      Niestety, krzykacze są znacznie lepiej widoczni niż osoby merytoryczne. Bo do krzyczenia nie trzeba się pochylić nad problemem, przemyśleć swojej wypowiedzi, a w dodatku jeśli wypowiedź nie porusza emocji lub nie manipuluje w inny sposób, to jakoś tak ludzie mniej chętnie na to zwracają uwagę :)

      • 2 0

  • mysle, ze temat kladki to juz spokojnie ze 20 pare lat trwa

    • 5 0

  • Weźcie tę "dzielnicę" wyrzućcie z obrębu Gdańska (5)

    Co to za miejsce jest? I gdzie to jest 10 km od granic Gdańska? Wchłonięta wioska pod Gdynią. To nie piwinien być Gdańsk i ich problemy nie są nasze.

    • 19 16

    • chetnie się odetniemy od Gdańska :)

      • 10 0

    • (3)

      Pisze zazdrosny mieszkaniec "gdańskich" Szadółek?

      • 2 7

      • Ale przynajmniej do tramwaju bliżej.

        • 3 0

      • Zazdrościć mieszkania na Osowej to jak zazdrościć choroby wenerycznej (1)

        • 3 1

        • Można zazdrościć choroby a właściwie sposób w którym zaszło do zarażenia

          ;)

          • 2 1

  • pamiętam jak kładkę Geant obiecywał (2)

    ktoś jeszcze to pamięta? obecny wjazd do Auchan był tymczasowy, oczywiście za ówcześnie panującego nam ś.p. obiecywano różne złote góry

    • 9 7

    • Obiecywał, ale Osowa tego nie chciała. Co prawda już nowe pokolenie wyrosło, ale przy braku kasy takie złe decyzje długo dają się we znaki...

      • 12 2

    • Przecież to Osowiaki protestowały przeciwko kładce :D Geant był gotowy realizować, ale po co wywalać kasę jak ludzie nie chcą, a Adamowicz widząc protesty kompletnie im to darował.

      • 9 1

  • Może od razu światła i przejście dla pieszych?

    • 1 1

  • (2)

    A czy już nie było tak, że Osowa nie chciała tej kładki...?

    • 19 2

    • Czego nie rozumiesz (1)

      To było x lat temu słoiku

      • 0 7

      • 20 lat temu dokładnie. Trzeba teraz poczekać następne 20 bo może im się odwidzieć.

        • 3 0

  • W Osowej mieszka zbyt dużo ludzi (3)

    W naszej dzielncy powinny zostać wstrzymane jakiekolwiek dalsze działania deweloperów.
    Osoby, które mieszkają krócej niż 10 lat powinny zostać wysiedlone.

    • 8 11

    • A przed wysiedleniem wybatożone, oblane smołą i obsypane pierzem.

      • 12 2

    • A ja mysle że

      Powinno się przywieźć siła Niemcow a Polaków wypędzić skąd przybyli po wojnie. Dlatego ograniczasz tylko 10 lat? Niemcy dalej płaczą za tymi ziemiami dlaczego im odmawiasz? Bo wtedy i Ty musialbys opuścić

      • 4 1

    • A tak poza tym, wszystko OK?

      • 4 1

  • Popieram. (4)

    Miasto już dawno powinno rozpocząć starania o tą kładkę i ścieżkę rowerową do samej Oliwy. Nie dość, że jest słaby dojazd do Gdańska bo tylko po 1 pasie w każdą stronę to jeszcze rowerzyści wleką się pod górę. Wyprzedzić problem co nie dość, że co chwilę zakręty to jeszcze duży ruch. miasto ciągle mówi o zwracaniu przestrzeni pieszym i rowerzystom a tutaj aż się prosi.

    • 32 7

    • Normalnie czytam i zwijam się ze śmiechu (2)

      Miasto wspomnianą kładkę próbowało zrobić w 2003 roku. Mieszkańcy Osowej ją... oprotestowali!

      "Zazwyczaj brakuje pieniędzy na potrzebne inwestycje. W Osowej jest odwrotnie. Jest inwestor, są pieniądze, ale... mieszkańcy nie chcą (...) Według umowy zawartej w 1998 roku z Generalną Dyrekcją Dróg Publicznych i Autostrad, mieliśmy współfinansować budowę kładki nad obwodnicą. Pierwotnie miała się ona znajdować na przedłużeniu ul. Galaktycznej. Były także koncepcje ulokowania jej na wylocie ul. Kielnieńskiej lub Jednorożca. Rozpoczęliśmy nawet pierwsze prace w tym kierunku, ale w obliczu protestu ze strony mieszkańców cały proces został wstrzymany."

      • 9 0

      • A skąd ten cytat?

        • 0 1

      • Jak przedłużyć Galaktyczną, żeby przecinała obwodnicę?

        Przecież ona idzie równolegle do obwodnicy.

        • 1 2

    • Miasto się starało, ale mieszkańcy strzelili focha w 2003 roku
      Jak to było? "Miałeś ch....ie złoty róg..."

      • 5 0

  • Trzeba wybudować wiele przejść i tuneli na obwodnicy

    • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane