• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejska komunikacja wciąż w epoce biletu łupanego

Krzysztof Koprowski
29 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Automaty biletowe SKM to na razie jedyna namiastka nowoczesności w systemie dystrybucji biletów w Trójmieście. Automaty biletowe SKM to na razie jedyna namiastka nowoczesności w systemie dystrybucji biletów w Trójmieście.

Mieszkańcy Trójmiasta mogą jedynie pomarzyć o rozwiązaniach w komunikacji miejskiej, do których mieszkańcy innych miast (niekoniecznie większych) już dawno przywykli.



moBilet bazuje na specjalnie przygotowanej aplikacji Java, wgranej do telefonu. Na zdjęciu wersja poznańska moBiletu. moBilet bazuje na specjalnie przygotowanej aplikacji Java, wgranej do telefonu. Na zdjęciu wersja poznańska moBiletu.
Automat biletowy na przystanku we Wrocławiu. Automat biletowy na przystanku we Wrocławiu.
W Trójmieście bilet kupimy tylko w kioskach lub bezpośrednio u kierowcy. W innych miastach istnieją nowoczesne formy dystrybucji biletów, które znacznie ułatwiają życie mieszkańcom.

Jedną z dodatkowych form sprzedaży są biletomaty. Znajdziemy je w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie oraz w Poznaniu. We Wrocławiu stoją niemal na wszystkich przystankach. Są jednak dość toporne w obsłudze, ze względu na bardzo mały ekran. W Krakowie, Warszawie i Poznaniu automaty posiadają większe wyświetlacze, lecz są rozlokowane tylko na najważniejszych przystankach i węzłach komunikacyjnych. Można w nich także zasilać kartę miejską.

- Automaty znajdują się na 63 przystankach, głównie tych, z których korzysta najwięcej pasażerów. Można w nich kupić wszystkie rodzaje biletów, a także zasilić kartę miejską. Co trzeci z nich przyjmuje płatność kartami bankowymi. - informuje Marek Gancarczyk, rzecznik MPK Kraków.

W Krakowie i Warszawie automaty spotkać można również w pojazdach komunikacji miejskiej. W Krakowie w 230, na ok. 700 jeżdżących pod Wawelem. Można w nich zakupić wyłącznie podstawowe bilety. Warszawa dopiero wprowadza tego typu rozwiązanie - na początek instaluje je w kilku autobusach oraz pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej.

Sporą popularnością w innych miastach cieszą się również bilety, które można nabywać przez telefon komórkowy. Tylko w Warszawie w marcu sprzedano przez telefon aż 20 tys. biletów!

Z której możliwości zakupu biletów korzystał(a)byś najczęściej?

W Polsce rozwiązania takie działają w oparciu o dwa różne systemy: moBilet oraz mPay. Ten pierwszy funkcjonuje w Grudziądzu, Lublinie, Poznaniu, Stargardzie Szczecińskim, Szczecinie, Świdnicy, Tychach oraz Bielawie/Dzierżoniowie. Z drugiego można natomiast skorzystać w Warszawie oraz Lublinie.

Oba systemy oparte są o system przedpłaty. To oznacza, że przed skasowaniem biletu należy wpierw zasilić swoje konto poprzez przelew bankowy. Gdy konto jest puste, niemożliwy jest zakup biletu.

By skasować bilet, należy wybrać odpowiedni numer (mPay) lub wgrać do telefonu aplikację Java (moBilet). W przypadku mPay numer jest bezpłatny dla klientów sieci Plus oraz Play, natomiast dla pozostałych płatny, tak samo jak połączenie z numerem sieci komórkowej. W przypadku moBiletu kasując bilet łączymy się jednocześnie z Internetem, a połączenie takie jest płatne zgodnie z cennikiem operatora. Na szczęście ilość przesyłanych danych nie jest duża.

Jak sprawdza się, czy bilet został skasowany? - W systemie mPay kontroler prosi o wybranie w telefonie specjalnego numeru, po wpisaniu którego można sprawdzić, czy rzeczywiście z danego telefonu został zakupiony bilet - tłumaczy Andrzej Skwarek, rzecznik ZTM Warszawa. W moBilecie natomiast trzeba wybrać odpowiednią opcję, gdzie odnotowane są skasowane bilety.

Oba systemy pozwalają kupić jedynie bilety jednorazowe i kilkudniowe, choć ZTM Warszawa rozpatruje także możliwość zakupu biletów długookresowych. Przez Internet w Warszawie wkrótce będzie można też zasilić kartę miejską.

Na tle pozostałych przewoźników Trójmiasto wypada bardzo blado.

Bilety można nabyć wyłącznie u kierowcy oraz w kiosku. Kartę miejską doładować można jedynie w specjalnym punkcie, choć organizatorzy w Gdańsku i Gdyni pracują, by istniała możliwość dokonania takiej operacji przez Internet.

ZTM Gdańsk rozważa możliwość instalacji automatów biletowych, choć nie podaje nawet przybliżonej daty, kiedy mogłoby to nastąpić.

ZKM Gdynia chce natomiast wprowadzić nowatorskie rozwiązanie w skali kraju. - Chcemy umożliwić kupowanie biletów w parkomatach - mówi Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.

O bilecie przez komórkę mieszkańcy Trójmiasta mogą zapomnieć. ZTM Gdańsk chce to wdrożyć dopiero po pełnej integracji w ramach MZKZG. Jednak już teraz specjalnie powołany zespół w MZKZG jest sceptycznie nastawiony do takiego rozwiązania.

- Żadna z metod - mPay, moBilet, SMS - nie jest w pełni bezpieczna dla organizatorów komunikacji ani wygodna dla pasażerów. Każda wiąże się także z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat, zarówno przez użytkowników, jak i organizatorów komunikacji - tłumaczy Alina Żarnoch - Garnik, rzecznik ZTM Gdańsk, którego przedstawiciele zasiadają w zarządzie MZKZG.

W Gdyni w ogóle nie planuje się wprowadzenia takiej formy zakupu biletów, gdyż zdaniem ZKM Gdynia wśród pasażerów... nie ma zainteresowania taką usługą.

Jedynie SKM, oprócz "tradycyjnej" sprzedaży biletów, oferuje je w automatach. Oprócz biletów jednorazowych, można w nich nabyć także bilety miesięczne. Obecnie automatów jest 21. Plany zakładają instalację kolejnych - po 2-4 sztuki na jeden przystanek. Automaty na razie nie będą instalowane w pociągach. Kierownicy składów będą natomiast wkrótce wyposażeni w specjalne terminale.

- Sprzedający nie będzie już musiał pisać na tradycyjnym bloczku, w kilka sekund wprowadzi żądaną trasę i wydrukuje bilet - mówi Marcin Głuszek, rzecznik SKM.

W przypadku SKM, nie planuje się kupna biletów długookresowych przez Internet ani wprowadzenia płatności telefonem komórkowym.

Opinie (239) 6 zablokowanych

  • biletomaty były ok 20 lat temu i sie nie przyjęły a puntów biletów metropolitalnych jest dużo-kto chce ten trafi,plus dla gdyni za karnety na jednym - pojedziesz w obie strony

    • 2 0

  • slabo

    faktycznie slabo wypadlismy, ale moim zdaniem bilety przez tel to faktycznie za duzo zawracania glowy(np przy kontroli) czy nwet te dodatkowe oplaty za pol z internetem czy smsy.

    • 4 0

  • i tramwaje w których grzeją kaloryfery przy 21 stopniach Celsjusza na zewnątrz.

    i tramwaje w których grzeją kaloryfery przy 21 stopniach Celsjusza na zewnątrz. Gratuluje pomysłowości.

    • 5 0

  • Pracownicy Renomy też wyglądają jak z epoki kamienia łupanego!!! (2)

    • 6 1

    • 10/10

      • 2 0

    • Skoro większość kontrolowanych wygląda jak małpy z ZOO...

      • 0 0

  • Nie zgadzam się z tym artykułem (3)

    Tak się składa że pod koniec zeszłego roku miałem okazję przebywać miesiąc w warszawie i co stwierdziłem??? że ta nasza stolica to pod względem taboru autobusowego jest z 10 lat za Gdynią!!!! żenada, autobusy rozklekotane, dominują wciąż Ikarusy (żenada). A o autobusach zasilanych gazem to tam chyba tylko czytali. A najlepsze to są tablice o trasie autobusu - ilu z nas pamięta te drewniane malowane na bialo montowane na szybie???? u nas już dawno stoją w muzeach a tam? otóż w stolicy to normalny widok w autobusach / tramwajach. No już całkowicie pomijam sprawę tego że jadąc w tramwaju to w środku było więcej śniegu niż na zewnątrz. Ale fajnie można było bałwana sobie ulepić. Tak więc co mi po elektronicznych biletach skoro nie ma czym jeździć?:)

    • 4 3

    • Oh, naprawdę są Ikurasy z drewnianymi tabliczkami?

      Te autobusy mają duszę. Byliśmy piękni i młodzi. Zdążyłem zapomnieć, jaki widok jest z wysokopodłogowego.

      • 0 0

    • (1)

      Tak dokładnie w Warszawie autobusy - w większości - pamiętają lata 80-90
      natomiast za bilet u kierowcy - jednorazowy - dopłaca się 20gr

      zaś co do biletów SMS w wawie to na 10 razy 7 razy nie da się połączyć z serwerem

      • 1 0

      • W-wa duża wioska

        Najlepszy jest tekst umieszczony na szoferce: Kierowca może odmówić sprzedaży karnetu, jeśli opóźnienie w stosunku do rozkładu przekracza 3 minuty. Heheh czyli zawsze;) a krnetów bardzo szybko nie ma;). Żenada

        • 0 0

  • Koprowski....

    gdzie byłes,że tyle wiedzy o dystrybucji biletów nachapałeś?Nic nie piszesz o aktualnych zdarzeniach w tramwajach,jestem zagubiony,bo enigmatycznie napial Rydzynski,ze bezpieczne,nie grozą wybuchem .......itd....ciekawe jakie dalsze destrukcyjne działania podejmiecie,ktos wczesniej podał art 133 KK i byłem zmartwiony Twoim niebytem.........

    • 0 2

  • kiedy będą stałe bilety w postaci kart magnetycznych ( tak jak kredyt karta ) (1)

    • 0 0

    • okresowe są w postaci kart

      co prawda nie magnetyczne ale magnetyczne to już przeżytek

      • 0 0

  • władza wie lepiej....

    "O bilecie przez komórkę mieszkańcy Trójmiasta mogą zapomnieć." "Jednak już teraz specjalnie powołany zespół w MZKZG jest sceptycznie nastawiony do takiego rozwiązania." "Żadna z metod - mPay, moBilet, SMS - nie jest w pełni bezpieczna dla organizatorów komunikacji ani wygodna dla pasażerów. Każda wiąże się także z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat, zarówno przez użytkowników, jak i organizatorów komunikacji" "W Gdyni w ogóle nie planuje się wprowadzenia takiej formy zakupu biletów, gdyż zdaniem ZKM Gdynia wśród pasażerów... nie ma zainteresowania taką usługą."
    A L E :
    "Tylko w Warszawie w marcu sprzedano przez telefon aż 20 tys. biletów!"
    Brawooo......

    • 2 1

  • meGaLoL

    "Jak sprawdza się, czy bilet został skasowany? - W systemie mPay kontroler prosi o wybranie w telefonie specjalnego numeru, po wpisaniu którego można sprawdzić, czy rzeczywiście z danego telefonu został zakupiony bilet - tłumaczy Andrzej Skwarek, rzecznik ZTM Warszawa. W moBilecie natomiast trzeba wybrać odpowiednią opcję, gdzie odnotowane są skasowane bilety."
    joł, a co jak komórka padnie albo zasięg ucieknie :) MegaLoL. Bilet nie ma baterii i nie potzrebuje zasięgu :)

    • 2 0

  • (1)

    za to w Trójmieście jak widać nawet menele kupują bilety

    • 0 3

    • a co to za obrażanie ludzi?

      to, że pan jest siwy i ma pomarszczoną skórę nie znaczy, że jest menelem...

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane