• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Żarnowiec najlepszą lokalizacją dla elektrowni atomowej!

Robert Kiewlicz
16 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Nad jeziorem Żarnowieckim w ciągu najbliższych 5 lat może ruszyć budowa nowoczesnej elektrowni atomowej. Nad jeziorem Żarnowieckim w ciągu najbliższych 5 lat może ruszyć budowa nowoczesnej elektrowni atomowej.

Żarnowiec jest najlepszą lokalizacją dla pierwszej elektrowni atomowej w Polsce uznało Ministerstwo Gospodarki. Gmina na Pomorzu pokonała w rankingu 28 innych lokalizacji w Polsce. Ostatecznego wyboru dokona jednak inwestor, czyli PGE. Elektrownia ma powstać do roku 2030.



Nowoczesna elektrownia atomowa budowana przez EDF we francuskim Flamanville. Nowoczesna elektrownia atomowa budowana przez EDF we francuskim Flamanville.
Informację o lokalizacji elektrowni nad jeziorem Żarnowieckim, na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ogłosił we wtorek na specjalnej konferencji prasowej, wicepremier Waldemar Pawlak.

- Obecna technologia jądrowa jest tak bezpieczna i tak dopracowana, że elektrownię atomowa można postawić praktycznie wszędzie - mówi Marek Pawłowski z Instytutu Problemów Jądrowych. - Jednak Żarnowiec jest najbardziej logiczną lokalizacją.

Jak twierdzi Pawłowski za lokalizacja elektrowni nad jeziorem Żarnowieckim przemawiają takie argumenty jak duża akceptacja społeczna i świadomość miejscowych władz samorządowych.
- Dodatkowo teren został już dokładnie przebadany - dodaje Pawłowski. - Zmniejszy to znacznie koszty inwestycji.

Z jakich źródeł powinniśmy przede wszystkim czerpać energię elektryczną?

Mało kto już pamięta, że w 1989 r. do portu Marynarki Wojennej w Gdyni dotarł pierwszy reaktor atomowy dla elektrowni w Żarnowcu. Transport jednak nie przedarł się przez kordon protestujących mieszkańców i ekologów przeciwko budowie elektrowni. W tym samym roku budowa została wstrzymana. Czy sytuacja się powtórzy?

- Tamten protest był przede wszystkim przejawem sprzeciwu wobec działań ówczesnych władz - mówi Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Działał też bardzo silny syndrom Czernobyla. Obecnie i władze i sami mieszkańcy terenów na, których ma powstać elektrownia są bardziej świadomi.

Jak twierdzi Kamińska już w najbliższy poniedziałek zbierze się specjalny zespół powołany przez marszałka i wojewodę oraz przedstawicieli PSSE. - Jak najszybciej chcemy rozpocząć akcję informacyjną i spotkania z mieszkańcami oraz władzami samorządowymi - mówi Kamińska.

Według szacunków specjalistów roczne zużycie energii w Polsce wzrośnie ze 150 do 270 TWh w 2025 roku. Konieczna będzie budowa nowych bloków energetycznych (stare bloki i tak będą musiały być wyłączone). Pomorze uważane jest za energetyczną pustynię i tutaj będą powstawać nowe bloki energetyczne.

Głównym udziałowcem elektrowni atomowej ma być Polska Grupa Energetyczna. PGE chce mieć 51 proc. udziałów w wartej ok. 10 mld euro. inwestycji. Obecnie poszukuje ona doświadczonego partnera. Koncern podpisał już w tej sprawie listy intencyjne z GE Hitachi Nuclear Energy (sojusz jądrowy korporacji GE oraz Hitachi, dostawca zaawansowanych reaktorów i usług jądrowych) oraz Electricite de France (największy producent energii elektrycznej w Europie, a we Francji wytwarza 95 proc. energii bez emisji CO2 dzięki elektrowniom jądrowym i wodnym). Zainteresowanie budową elektrowni w Polsce są także firmy z Korei, Japonii, czy Czech.

- W najbliższym czasie planujemy spotkanie z kolejnymi potencjalnymi inwestorami - zapewnia Sylwia Filimon, koordynator ds. Public Relations PGE SA.

Elektrownia atomowa o mocy 1 tys. MW produkuje rocznie ok. 25 ton paliwa nuklearnego. Moc przyszłej elektrowni w Żarnowcu będzie wynosić ok. 2,4 tys. MW. Specjaliści przekonują, że są już bezpieczne technologie składowania odpadów. Jak twierdzą eksperci ilość produkowanych przez elektrownie atomowe odpadów radioaktywnych jest o wiele mniejsza niż produkowana przez elektrownie węglowe. One także produkują niebezpieczne odpady radioaktywne jak uran, czy radon.

Opinie (393) ponad 20 zablokowanych

  • to juz zapomnieliscie

    i gdzie to jest dobra lokalizacja? Wolne zarty.
    Teoretycznie asejsmiczny obszar północnej Polski już
    kilkakrotnie był nawiedzany średniej wielkości trzęsieniami
    ziemi. Za większość odpowiadają ruchu izostatyczne (tu:
    glacjostazja) Skandynawii po ustąpieniu lodowca o grubości trzech
    do trzech i pół kilometra. Mimo, że niegroźne – wstrząsy
    mogą spowodować niekiedy poważne uszkodzenia. Między innymi, to
    właśnie ze względu na zagrożenie tektoniczne wstrzymano budowę
    elektrowni atomowej w Żarnowcu.
    http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=PU9042

    • 10 4

  • ŻARNOWIEC NIE :) (2)

    Miałem wykłady na temat budowania tego typu elektrowni. Teren pod dawną niedoszłą elektrownią w Żarnowcu nie może być już wykorzystany. Nie wiem gdzie ją wybudują, ale na pewno nie tam. Gdzieś, gdzie jest dostęp do wody. Wiadomo mi też, że Polska już od paru lat ma podpisaną umowę z jakimś krajem (już nie pamiętam), bodajże Białorusią lub Ukrainą, o wspólne wybudowanie elektrowni atomowej. Wykłady na ten temat miałem już bardzo dawno, ale termin zakończenia inwestycji to 2025r. Pozdrawiam

    • 8 1

    • Chodzi o Litwę (1)

      Pewnie rząd po cichu wymówi tę umowę.

      • 1 0

      • i wlasnie o to chodzi

        zeby znow rzad mogl powiedziec ze chcial cos zrobic ale mu nie dano i sie wycowal. typowe.

        • 0 0

  • nie jestem przeciwny energi atomowej

    ale badzmy realistami - to niemozliwe
    w zadnym panstwie na swiecie elektrownie atomowe nie powstaly z prywatnych funduszy ale tylko z gwarancjami rzadowymi ( nawet w USA)
    polski rzad nie stac aby zapewnic gwarancje na budowe polskiej elektrowni atomowej, pozatym watpie aby jedna elektrownia atomowa zapewnila samowystarczalnosc energetyczna dla calej gospodarki

    • 5 2

  • Żarnowiec

    No ale już "niby ekolodzy" wyciągają łapę po bakszysz. I pewnie dostaną.

    • 2 5

  • nie nie nie

    i jeszcze raz nie

    • 11 4

  • EJ - nie dziekuję! (1)

    oprocz zagrozenia awaria, ogromnych kosztow budowy, wyczerpujacych sie zasobow
    uranu nadajacego sie do uzycia jest jeszcze jeden jak dal mnie zasadniczy
    problem - elektrownia jadrowa to zabetonowanie polskiego systemu
    energetycznego na dziesieciolecia. To wydatek takiego rzedu, ze przez dluuuugi
    czas nie bedzie sie w Polsce finansowac badan nad zrodlami odnawialnymi ani
    nikt nie bedzie w stanie obluzowac panstwowego (albo innego) monopolu na
    produkcje i obrot energia, bo EJ bedzie musial miec zbyt i to po odpowiednio
    wysokich stawkach. Nie bedzie mozliwosci odejscia. Poza tym to raj dla grupy
    "specjalistow" ktorzy wycyckaja nas z kaski ile tylko dadza rade.
    Poza tym elekgtrownia z atomowki liczac wszystkie znane koszty (jest jeszcze skladowanie w przyszlosci) nadal jest NAJDROZSZYM rodzajem energii - drozszym niz glosi ankieta od odnawialnych (o ile ktos na nich nie przewala dotacji).
    PS Czy ktos slyszal o firmie ubezpieczeniowej ktora gotowa bylaby ubezpieczyc tak bezpieczna i bezawaryjna rzecz jak EJ? Polecam sprawdzic :-)

    • 9 3

    • Up, up, szpece od robienia ankiet dostają kase żeby ułożyć ją korzystnie dla tego, kto płaci za art, ale może chociaż ludzie przeczytają.

      • 0 0

  • Made in Japan

    W Japonii produkowane są już małe przenosne elektrownie atomowe !
    U nas pozostaje w dalszym ciągu strach po Czarnobylu !
    Nie uciekajmy od nowych technologii , trzeba iśc do przodu !

    • 3 8

  • Za 5 lat MOŻĘ ruszyć

    Powinna ruszyć jak najszybciej. Zrobić wstępny projekt, policzyć fundamenty i jechać z koksem. Szczegóły instalacji można policzyć w trakcie (tak się robi sporo tego typu inwestycji). Powinna być gotowa do 2020 - dziesięć lat, przy dzisiejszej technologi, jest całkowicie realnym terminem.

    • 2 7

  • glupi, oby powtorzyl sie czarnobyl lub ktoras inna sie rozwalila, wtedy bedziecie kwiczesc swiniaki.

    myslenie na krotka mete.. ale czlowiek jest prostakiem - widac to po nieudolnej eksploatacji naszej planety.. zreszta i orbita jest pelna kosmicznych smieci czlowieka.

    • 4 4

  • Rajcy

    Proszę wszelkich lokalnych rajców, nie marnujcie takiej szansy!!
    Kasa na drogi, infrastrukturę, praca, możliwość rozwoju gminy, powiatu i regionu!
    Pozdrowienia z Wejherowa!
    3mam kciuki!

    • 3 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane