• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niezłożenie deklaracji śmieciowej - fakty i mity

10 czerwca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Reforma śmieciowa to nie tylko zamieszanie z deklaracjami. Jak podkreśla nasza czytelniczka, odkąd zaczęła się cała zawierucha wokół reformy, pojemniki do segregowania odpadów we Wrzeszczu przy ul. Kościuszki przestały być opróżniane. Reforma śmieciowa to nie tylko zamieszanie z deklaracjami. Jak podkreśla nasza czytelniczka, odkąd zaczęła się cała zawierucha wokół reformy, pojemniki do segregowania odpadów we Wrzeszczu przy ul. Kościuszki przestały być opróżniane.

- Gmina nie ma prawa zastosowania sankcji za niezłożenie deklaracji w terminie w postaci nieodbierania odpadów od właściciela nieruchomości, a właściciel nieruchomości, z której gmina nie odbiera odpadów może przekazać je na koszt gminy, jakiemukolwiek podmiotowi odbierającemu odpady komunalne - podkreśla Donat Paliszewski, znany trójmiejski adwokat.



Deklaracje śmieciowe dla mieszkańców Gdańska. Deklaracje śmieciowe dla mieszkańców Gdańska.
W mediach pojawiają się kolejne informacje o prawnych konsekwencjach niewykonania przez mieszkańców obowiązku złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W publikacjach tych, oprócz faktów, pojawia się także wiele mitów, które mogą wprowadzać w błąd obywateli i urzędników. Aby je wyjaśnić, należy dokonać analizy prawnego charakteru deklaracji, o której mowa w znowelizowanej ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminie.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na przepis art. 6q tej ustawy, zgodnie z którym w sprawach dotyczących opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, a uprawnienia organu podatkowego przysługują wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi.

Czy od dawna segregujesz odpady?

Przepisy Ordynacji podatkowej, w art. 21 § 1, przewidują dwie możliwości powstawania zobowiązań podatkowych: z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania, albo z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego ustalającej wysokość tego zobowiązania. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziła pierwszy z tych sposobów powstawania zobowiązania w zakresie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w którym zobowiązanie powstaje z mocy samego prawa (analogicznie jak np. przy podatku od środków transportowych).

Sposób ustalania wysokości opłaty przyjęty w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oparto na systemie składania deklaracji, w której zobowiązany do złożenia tej deklaracji samodzielnie dokonuje obliczenia wysokości opłaty. Zadeklarowana przez składającego deklarację wysokość opłaty jest kwotą, którą zobowiązany winien zapłacić w przyjętych terminach.

Zgodnie z art. 6o ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w razie niezłożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, albo uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji stanowi, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta określa, w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.

Od takiej decyzji właścicielowi nieruchomości przysługuje odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego, a następnie skarga do sądu administracyjnego. Ostateczna decyzja ustalająca wysokość opłaty może być wykonana w drodze egzekucji administracyjnej. Niezłożenie deklaracji w terminie może powodować również konsekwencje prawne wynikające z przepisów kodeksu karnego skarbowego.

Podkreślenia wymaga fakt, że gmina nie ma prawa zastosowania sankcji za niezłożenie deklaracji w terminie w postaci nieodbierania odpadów od właściciela nieruchomości. Tego typu postępowanie stałoby w rażącej sprzeczności z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a w szczególności z art. 6c § 1, który stanowi, iż to gmina organizuje odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Nie bez powodu ustawodawca wyposażył gminy w instrumenty "przymuszające" właścicieli do składania deklaracji np. w postaci sankcji karnoskarbowej czy administracyjnej związanej z wydaniem decyzji ustalającej wysokość opłaty i umożliwiającej jej ściągnięcie w drodze egzekucji administracyjnej.

Równocześnie właściciel nieruchomości, z której gmina nie odbiera odpadów na mocy art. 6s ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach będzie uprawniony do przekazania odpadów komunalnych, na koszt gminy, jakiemukolwiek podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właściciela nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej.

Organem egzekucyjnym w sprawach związanych z gospodarką odpadami komunalnymi będzie wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Stanowi o tym wprost ustawodawca w art. 6qa ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z którym wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania wszystkich środków egzekucyjnych, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości, w egzekucji administracyjnej należności pieniężnych z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Natomiast w zakresie egzekucji obowiązków niepieniężnych podstawę prawną stanowić będzie art. 20 § 1 ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, który stanowi, że organem egzekucyjnym w zakresie egzekucji administracyjnej obowiązków o charakterze niepieniężnym jest właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego w zakresie zadań własnych, zadań zleconych i zadań z zakresu administracji rządowej oraz obowiązków wynikających z decyzji i postanowień z zakresu administracji publicznej wydawanych przez samorządowe jednostki organizacyjne.

Przedstawianie w mediach mylących informacji na temat wchodzącej wkrótce reformy z całą pewnością nie wróży jej powodzenia, a samorządom i mieszkańcom nie zapewnia "czystości" wiedzy w tej materii.


Donat Paliszewski - gdański adwokat, wcześniej pracował jako prokurator i radca prawny. Członek założyciel Stowarzyszenia Rewaloryzacji Kaplicy Królewskiej, wspiera parafialny Komitet Budowy Kościoła przy parafii Św. Teresy w Gdańsku.

Opinie (200) 5 zablokowanych

  • w ankiecie zabrakło odpowiedzi (3)

    segreguję od dawna, ale po tej "reformie" na pewno przestanę, wiedząc, że i tak obciążą mnie wyższą kwotą za nieposegregowane, bo kto to sprawdzi?

    • 12 0

    • jak przestaniesz to cię obciążą (2)

      czemu zakładasz, że cię obciążą? każdy twierdzi "JA segreguję, ale pewnie KTOŚ inny dorzuci". więc może skoro wszyscy tak mówią, to nie będzie żadnego KTOSIA?

      • 1 0

      • będzie będzie... (1)

        odpowiedzialność zbiorowa, wystarczy że jedna osoba w bloku nie posegreguje to wszyscy zapłacą jak za nieposegregowane i nieistotny będzie żaden konkretny "ktoś"
        a w praktyce będzie wyglądać to tak, że z każdego bloku będzie odbierał śmieci osobny samochód i przed rozładunkiem kierowca będzie zaglądał do każdego worka czy przypadkiem w plastikach nie znalazł się jakiś zeszyt......

        buuuhaaaahaaaaa !!!!!!

        • 1 1

        • i to jest bzdura właśnie - mit, a nie fakt

          jak jedna osoba wrzuci do pojemnika swój worek ze śmieciami zmieszanymi, a cały pojemnik będzie wypełniony workami z posortowanymi, to spokojnie go śmieciarka zabierze.

          chyba że wierzysz w kolejny mit - że śmieciarz będzie ręcznie cały śmietnik przerzucał i worki rozrywał, żeby sprawdzić, czy przypadkiem się gdzieś nie zawieruszyła skórka od cytryny...

          • 0 0

  • L E M I N G I ! ! !

    Po siedmiu latach rządów PO i pana Tuska, wobec politycznej banicji PIS i pana Kaczyńskiego macie swoją wymarzoną lemingowatą ojczyznę !. w której zdzierają z was skórę. S M A K U J E ? ? ?

    • 9 0

  • Przy dużych wspólnotach będzie się opłacało zatrudnić dodatkową osobę do sortowania

    śmieci. Powstaną nowe miejsca pracy!

    • 2 1

  • Czy my Polacy nie możemy choć jednej sprawy przygotować po prostu PORZĄDNIE ???

    • 2 0

  • bubel! i dobrze (3)

    mój administrator - TBS - określił za mnie i za innych mieszkańców mojego bloku że mamy segregować odpady, ale mnie się to nie opłaca bo przy moim metrażu różnica wynosi 6 zł(między posegregowanymi i nie) więc przeliczając wszystko - dodatkowy pojemnik, worki, zawracanie sobie tym głowy i kłopot z tym związany - postanowiłem że segregować śmieci nie będe, w d.pie to mam! zadzwoniłem do nich i mówię że segregować nie mam zamiaru, chcę płacić więcej i proszę o postawienie dodatkowego pojemnika na niesegregowane, he he, wiadomo że jak postawią to będzie zawsze pełny a te do segregacji nie więc nie postawią, ja nie chcę segregować a ponieważ jest to dobrowolne bo w tym celu składa się DEKLARACJĘ to nikt mnie do tego zmusić nie może, kurcze no taką głupią ustawę wymyślili że szok, no brak mi słów, gdzie tu logika? jakich my mamy radnych? a p. Lisicki? no kłopoty z myśleniem i przewidywaniem...

    • 10 0

    • a TBS to niby skąd masz? (2)

      od lisickiego i radnych, od ich uchwał :)

      pamięć krótka, co?

      miasto ci pomogło, rękę wyciągnęło, a ty chcesz teraz na tą rękę nas...

      • 0 2

      • co do mojej pamięci (1)

        ja mój drogi obrońco naszych ograniczonych umysłowo radnych tego TBS jak piszesz nie dostałem za darmo, musiałem uiścić partycypację w wysokości 30% wartości tego mieszkania i to żywą gotówką, do tego jako kaucja roczny czynsz, a ten też nie jest jakiś bardzo korzystny bo wynosi 12zł/m2, więc nie pisz mi że coś dostałem bo ja za to zapłaciłem i płacę dalej, jeśli myślisz że TBS to organizacja NON PROFIT to się mylisz, a teraz hejterze zapytasz pewnie dlaczego poszedłem na to wszystko skoro mi tak źle - otóz potrafię liczyć i lepiej dla mnie to niż wynajmować lub wieszać się na 40 lat na kredycie mieszkaniowym po 1500zł/m-c gdzie do banku złodzieja przez pierwsze 20 lat spłacam same odsetki, i jeszcze jedno - nie jest wcale tak trudno dostać coś od tej wyciągniętej ręki tylko że chętnych za bardzo nie ma do brania, u mnie był duży kłopot ze znalezieniem chętnych na mieszkania w moim bloku, listę dłuuugo kompletowali

        • 0 0

        • długo no bo jednak jest takie przekonanie że TBS to lumpy i złodzieje

          mylne, ale niestety jest...

          • 0 0

  • Przecież trzeba walczyć z bezrobociem,

    pracownicy mogą śmieci segregować i dobrze zarabiać.

    • 2 0

  • To teraz mam im sortować i jeszcze za to więcej płacić ?

    • 7 0

  • (5)

    Nie segregowaliśmy z żoną i płaciliśmy za śmieci 18zł, teraz mamy segregować i jeszcze płacić za to 2x tyle.

    • 10 0

    • nie segreowaliście (4)

      a śmieci pewnie też trafiały na jakieś lipne składowisko.

      ale co tam. niech sobie będzie syf dookoła, byle by było tanio. a ekolodzy to same fleje i fajtłapy!

      • 0 4

      • (3)

        A jak będzie drogo to syfu nie będzie ? Ciekawe w jakim świecie żyjesz.Co ma wspólnego cena z ekologami ?

        • 4 0

        • No wiesz (2)

          Można śmieci wyrzucić pod krzakiem za darmo, albo za parę groszy składować w jakimś dole w ziemi. Ale już żeby segregować to musi być sortownia, spalarnia, kompostowniki itp. Ale to inwestycje, a inwestycje kosztują...

          • 0 1

          • (1)

            A na szadółkach w ostatnich latach inwestycje na grube miliony to psu na budę ?

            • 2 0

            • no właśnie nie

              • 0 0

  • śmieci (1)

    Czegoś chyba nie rozumiemy, w tym również Pan adwokat. Odpowiedzialność gminy za wywóz śmieci rozpoczyna się od lipca. Owszem, należało już złożyć deklaracje, ale do końca czerwca śmieci z nieruchomości usuwane są przez firmy, z którymi podpisali umowy właściciele czy zarządcy nieruchomości. Fakt niewywożenia odpadów należy więc wyjaśnić z firmą, z którą ma się podpisaną umowę,a nie knuć jakieś teorie spiskowe o winie i karze...

    • 1 1

    • Odpowiedz

      Artykul dotyczy stanu od 1 lipca co jest jasne. To wszystko.

      • 0 0

  • To zwykle oszustwo bo smieci od lipca bedzie tyle samo i koszty wywozu tez te same

    Jezeli dzis przykladowo 2 osoby placa razem 10 zl za smieci nie segregowane czyli 5 zloty na osobe to przeciez za tzw. segregowane nalezy placic mniej czyli np 2,50 za osobe x 2 = 5 zlotych . Nalezy dzisiejsze ceny aktualne rozbic na ilosc osob w danym lokalu i bedzie stawka za osobe czyli za osobe bez segregowania smieci wiec wszelkie podwyzki to zwykle oszustowo . Smieci to dzis towar za ktory kazdy placi przy kupnie czegokolwiek jak i tez w cene produktow wliczony jest recycling o ktorym rzad chce zapomniec a kilka lat temu mowiono ze wlasnie doliczana oplata za recycling bedzie pokrywac koszt segregowania i przerobu ale dzis sie okazuje ze nagle te miliardy znikly z recyclingu . Ludzie ! te nowe oplaty to zwykly przewal i kazdy ekonomista z matematykiem oraz ksiegowa i prawnikiem to publicznie udowodnia . Snmieci bedzie od lipca tyle ile dzis oraz koszt wywozu tez identyczny bo to mozna sprawdzic w ksiegowosci a skoro drozej ma byc to koszty sa sztuczne . Dzis tez placimy za wywoz przez gmine smieci z wysypisk nielegalnych bo gminy pozyskuja na to pieniadze z podatkow lokalnych oraz oplat . NALEZY DZISIEJSZA CENE ZA SMIECI NIESEGREGOWANE ZA DANY LOKAL PODZIELIC PRZEZ ILOSC OSOB DZIS TAM PLACACYCH I TO JEST CENA OD OSOBY ZA SMIECI NIESEGREGOWANE A SEGREGOWANIE MUSI BYC TANSZE NIZ PLACIMY DZIS AKTUALNIE !

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane