• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niezłożenie deklaracji śmieciowej - fakty i mity

10 czerwca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Reforma śmieciowa to nie tylko zamieszanie z deklaracjami. Jak podkreśla nasza czytelniczka, odkąd zaczęła się cała zawierucha wokół reformy, pojemniki do segregowania odpadów we Wrzeszczu przy ul. Kościuszki przestały być opróżniane. Reforma śmieciowa to nie tylko zamieszanie z deklaracjami. Jak podkreśla nasza czytelniczka, odkąd zaczęła się cała zawierucha wokół reformy, pojemniki do segregowania odpadów we Wrzeszczu przy ul. Kościuszki przestały być opróżniane.

- Gmina nie ma prawa zastosowania sankcji za niezłożenie deklaracji w terminie w postaci nieodbierania odpadów od właściciela nieruchomości, a właściciel nieruchomości, z której gmina nie odbiera odpadów może przekazać je na koszt gminy, jakiemukolwiek podmiotowi odbierającemu odpady komunalne - podkreśla Donat Paliszewski, znany trójmiejski adwokat.



Deklaracje śmieciowe dla mieszkańców Gdańska. Deklaracje śmieciowe dla mieszkańców Gdańska.
W mediach pojawiają się kolejne informacje o prawnych konsekwencjach niewykonania przez mieszkańców obowiązku złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W publikacjach tych, oprócz faktów, pojawia się także wiele mitów, które mogą wprowadzać w błąd obywateli i urzędników. Aby je wyjaśnić, należy dokonać analizy prawnego charakteru deklaracji, o której mowa w znowelizowanej ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminie.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na przepis art. 6q tej ustawy, zgodnie z którym w sprawach dotyczących opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, a uprawnienia organu podatkowego przysługują wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi.

Czy od dawna segregujesz odpady?

Przepisy Ordynacji podatkowej, w art. 21 § 1, przewidują dwie możliwości powstawania zobowiązań podatkowych: z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania, albo z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego ustalającej wysokość tego zobowiązania. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziła pierwszy z tych sposobów powstawania zobowiązania w zakresie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w którym zobowiązanie powstaje z mocy samego prawa (analogicznie jak np. przy podatku od środków transportowych).

Sposób ustalania wysokości opłaty przyjęty w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oparto na systemie składania deklaracji, w której zobowiązany do złożenia tej deklaracji samodzielnie dokonuje obliczenia wysokości opłaty. Zadeklarowana przez składającego deklarację wysokość opłaty jest kwotą, którą zobowiązany winien zapłacić w przyjętych terminach.

Zgodnie z art. 6o ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w razie niezłożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, albo uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji stanowi, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta określa, w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.

Od takiej decyzji właścicielowi nieruchomości przysługuje odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego, a następnie skarga do sądu administracyjnego. Ostateczna decyzja ustalająca wysokość opłaty może być wykonana w drodze egzekucji administracyjnej. Niezłożenie deklaracji w terminie może powodować również konsekwencje prawne wynikające z przepisów kodeksu karnego skarbowego.

Podkreślenia wymaga fakt, że gmina nie ma prawa zastosowania sankcji za niezłożenie deklaracji w terminie w postaci nieodbierania odpadów od właściciela nieruchomości. Tego typu postępowanie stałoby w rażącej sprzeczności z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a w szczególności z art. 6c § 1, który stanowi, iż to gmina organizuje odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Nie bez powodu ustawodawca wyposażył gminy w instrumenty "przymuszające" właścicieli do składania deklaracji np. w postaci sankcji karnoskarbowej czy administracyjnej związanej z wydaniem decyzji ustalającej wysokość opłaty i umożliwiającej jej ściągnięcie w drodze egzekucji administracyjnej.

Równocześnie właściciel nieruchomości, z której gmina nie odbiera odpadów na mocy art. 6s ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach będzie uprawniony do przekazania odpadów komunalnych, na koszt gminy, jakiemukolwiek podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właściciela nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej.

Organem egzekucyjnym w sprawach związanych z gospodarką odpadami komunalnymi będzie wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Stanowi o tym wprost ustawodawca w art. 6qa ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z którym wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania wszystkich środków egzekucyjnych, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości, w egzekucji administracyjnej należności pieniężnych z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Natomiast w zakresie egzekucji obowiązków niepieniężnych podstawę prawną stanowić będzie art. 20 § 1 ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, który stanowi, że organem egzekucyjnym w zakresie egzekucji administracyjnej obowiązków o charakterze niepieniężnym jest właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego w zakresie zadań własnych, zadań zleconych i zadań z zakresu administracji rządowej oraz obowiązków wynikających z decyzji i postanowień z zakresu administracji publicznej wydawanych przez samorządowe jednostki organizacyjne.

Przedstawianie w mediach mylących informacji na temat wchodzącej wkrótce reformy z całą pewnością nie wróży jej powodzenia, a samorządom i mieszkańcom nie zapewnia "czystości" wiedzy w tej materii.


Donat Paliszewski - gdański adwokat, wcześniej pracował jako prokurator i radca prawny. Członek założyciel Stowarzyszenia Rewaloryzacji Kaplicy Królewskiej, wspiera parafialny Komitet Budowy Kościoła przy parafii Św. Teresy w Gdańsku.

Opinie (200) 5 zablokowanych

  • Fotka (1)

    Kto rozlicza firmę, której zlecił usługę odbioru odpadów? Czy jak zwykle ktoś "zarządza" osiedlem, bierze pensję i nie widzi s_fu? Ludzie, wywalcie takich zarządców! Jest tyle firm, którym można zlecić zarząd... Przestańcie być tacy bierni. To nie komuna.

    • 5 0

    • Od kiedy

      "nuworysze" chełpiący się merolami i beemkami zasiedlili Górny Taras a pracują w mieście, wraz z dojazdem do pracy ciągną za sobą także własne śmieci.
      To zjawisko powszechne dla tej grupy mieszkańców miasta.
      Im więcej w pobliżu śmietników szkół, instytucji, sklepów, restauracji i innych miejsc wyjątkowo publicznie odwiedzanych, tym góry śmieci większe.
      Wiem o tym, bowiem na NASZ śmietnik są przywożone śmieci przez panienki odwożące swe pociechy do pobliskiego przedszkola na Głównym Mieście.
      UM na koncepcję zamkniętego śmietnika, nie wyraził zgody, powołując się na stanowisko Woj. Konserwatora Zabytków który nad tym terenem ma pieczę szczególną.
      Pisanie więc o zarządach, itp wynika zatem z niewiedzy.

      • 3 0

  • Milioner polski

    bo ma towar za darmo, a jego pojemniki to odzież używana. Facet zaopatruje polskie sklepy z odzieżą używaną(lumpeksy). . Biznes nieziemski , bo facet jest największym sortownikiem odzieży używanej w Europie. Bardzo duzo polaków ma w Angli dzieci ,rodziny i oni wysyłają im paczki a rzeczy ,które im nie pasują wkładają w te pojemniki a więc towar za darmo

    • 2 1

  • po polsku (1)

    Miło by było, gdyby ten autor pisał nieco bardziej po ludzku, a nizeli stosować żargon prawniczy, dowodząc jaki ją jestem mądry. Ciekaw jestem co ten pan robił gdy była pisana ustawa, dlaczego wcześniej nie zgłaszał swoich zidentyfikowanych zagrożeń. Ale teraz już wiem że tak jest bardziej medialnie robić sobie PR.

    • 2 3

    • Po polsku

      Ustawe uchwalaja w sejmie, a autor tam nie jest i sie nie wybiera

      • 5 0

  • Po co wy ogolnie juz zlozyliscie te '' deklaracje '' ???? Ja niczego nie skladam !

    Wasze dane juz zostaly pozyskane przez jakies obs,,,e firemki smieciowe a sprawa danych osobowych jest zaskarzona . Wiec po co to juz skladaliscie ? jak sie okaze ze pozyskanie tych danych jest nizgodne z prawem to bedziecie znowu jeczec . Gminy maja wszelkie dane a zadnej firemce nie nalezy przekazywac danych prywatnych bo to nie sa zadne organy administracyjne tylko zwykle podmioty gospodarcze . Zastraszono was i juz jak glupi polaczek polecieliscie zlozyc jak baranki w zebach deklaracje . Jestescie naiwni jak dzieci i kazdy was wydyma bo wami rzadzi strach i ploty pod blokami.Jeszcze zlozcie dane z aktu notarialnego i numery to was sprzedadza jak smieci na targu ! naiwniacy .

    • 5 3

  • segregacja smieci (1)

    mieszkam w bloku, jestem ZA SEGREGACJĄ ,a co z mieszkańcami domów jednorodzinnych ,ktorzy mieszkają obok i nie maja nawet pojemników na smieci ?

    • 3 3

    • a co cie oni interesuja ?

      ty sobie plac i segreguj a inni nie chca segregowac i tyle. Przeciez nie ma obowiazku segregacji . Moze ci z domkow sie umowili prywatnie i nic nie beda wyrzucac tylko wywozic do lasu wiec co cie to interesuje. Beda wozic do lasu bo chca oszczedzic sobie pieniadze na drugi dom a ty plac naiwniaku i segreguj to bedziesz w starym bloku mieszkal do starosci :)

      • 5 1

  • Tego się nie da czytać, Panie Prawniku (1)

    Mniej paragrafów i prawniczego żargonu poproszę. Dużo mniej. Nie pisze Pan do czasopisma prawniczego, rolą tekstu nie jest, aby Pan zabłysnął w środowisku. Ma Pan pomóc obywatelom. Zatem proponuję tak zredagować tekst, aby dać nam "czystość" wiedzy i to przekładalnej na praktykę.

    • 5 7

    • Jest napisane zupełnie czytelnie

      Trzeba tutaj dostrzec iż są cytowane dosłowne fragmenty z Ustaw a te są pisane językiem zupełnie nieczytelnym dla przeciętnej osoby, natomiast ten artykuł to rodzaj wykładni prawnej, więc piszący te słowa musi w tekście podawać na bieżąco na który artykuł z kodeksów obowiązujących w Polsce się powołuje.
      Można ten tekst skopiować i wyciąć wszelkie odwołanie do kodeksu, i mamy zgrabny tekst.
      Przy okazji, każdego wcześniej czy później czeka spotkanie z prawnikami (rozwód, spadek, czynności cywilno-prawne , spór z ubezpieczycielem itd, itp) więc warto ten tekst jednak sobie dla treningu poczytać, bo wbrew pozorom jest jednak napisany zupełnie przyzwoicie.

      • 3 0

  • cwaniactwo

    mydlenie oczu!!! segregowac smieci ludziska (jak w Bangladeszu) FIRMY zarabiaja krocie na przerabianiu smieci,ale po co maja najmowac ludzi do sgregacji??/ placic im!!lepiej za darmo zmusic ludzi aby to dla nich robili ZA DARMOCHE!!!!

    • 8 0

  • od 25 lat segreguje śmieci i będę to robić za darmo do śmierci (1)

    choćby ciemny plebs przypalał mnie gorącym żelazem. Mieszkałem w Skandynawii, zjechałem kawałek Europy i tak już mam. Nie mam wpływu na bałagan i to, co się z tym dalej dzieje, ale segreguję w taki sposób, by ułatwić składowanie śmieci i odzyskiwanie surowców wtórnych. Może przyjdzie taki dzień gdy stanie się to normalne w tym bolszewickim kraju. Jak każą składać deklaracje to składam. Nie szukam dziury w d... jak banda malkontentów rodem z kołchozu, która zakłada, że wszystko jej się należy za darmo i, że niech frajerzy za nas zrobią a my będziemy pokazywać jacy my błyskotliwi i inteligentni jesteśmy. Możecie tak bełkotać, bo żerujecie na ludziach, którzy chcą porządku i próbują go robić. Wy oczywiście korzystacie z tego i rozsiewacie swoje anarchistyczne mądrości. To jest dopiero frajerstwo.

    • 7 7

    • DZBAN....

      • 0 0

  • Oj przejedzie się władza na śmieciach... (1)

    Jak to jest..., przed nową ustawą odbierali po 6,80/os niesortowane. A teraz wyjdzie z 10 zł/os za posortowane...
    Przewał ! Stać mnie na tą podwyzkę ale rozboju w biały dzień nie można tolerować !!! PO się na tym przejedzie i ja będę chocby na palikota ale już nie na platformę !!! Budyń z kolesiami też skończy na smietniku !!!

    • 14 0

    • "Budyń z kolesiami też skończy na smietniku !!!'

      Posegregowani?

      • 1 0

  • jezdze do domku nad jezioro w weekendy.... (3)

    sołtys zaproponowal deklaracje D01, gdzie smieci beda segregowane do dwóch pojemnikow oprócz bio bo mam kompostownik. Wyproznianie pojemnikow co tydzień. koszt 44 zl/mc!!!!! Ludzie skad ja wezme tyle smieci ????

    • 7 0

    • (1)

      Sołtys pewnie stosuje odpowiedzialność zbiorową, czyli potrzebuje pieniędzy na posprzątanie po syfiarzach, którzy na weekend przyjeżdżają nad jezioro.
      Inna rzecz, że przydałby się śmietnik w miejscu biwakowym, bo do przeciętnego tryglodyty zabranie śmieci ze sobą przekracza umiejętności umysłowe.

      • 4 3

      • nie ma takiej opcji zeby zabrac smieci ze soba,

        deklaracja jest konieczna i zdarcie kasy przez bande rudego

        • 4 0

    • JAK TO SKĄD?! Z LASU MOŻESZ PRZYNIEŚĆ...

      • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane