• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Reforma śmieciowa nic nie zmieni

Michał Sielski
2 czerwca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Po wprowadzeniu nowej ustawy takie obrazki mają zniknąć. Po wprowadzeniu nowej ustawy takie obrazki mają zniknąć.

Im więcej danych na temat tzw. reformy śmieciowej wychodzi na światło dzienne, tym bardziej jestem pewien, że to całe wielkie zamieszanie nie odniesie żadnego skutku. Plany urzędników w zderzeniu z faktami wydają się - delikatnie rzecz ujmując - skrajnie nielogiczne.



Czy wprowadzenie nowej "ustawy śmieciowej" miało sens?

Gdy pojawiły się pierwsze głosy o konieczności zmian, posłowie przekonywali, że dzięki temu samorządy staną się właścicielem wszystkich odpadów. Miało to pomóc w likwidacji nielegalnych wysypisk, które pojawiały się nawet w miastach. Nikt jednak nie uznał za stosowne wspomnieć, kto do tej pory je likwidował. Oczywiście była to gmina. Na czyj koszt śmieci były wywożone? Nas wszystkich, podatników. Co więc zmieni się po reformie? Nic.

Zobacz również: śmietnik w środku miasta.

Drugim argumentem było stwierdzenie, że nowa ustawa ograniczy zaśmiecanie lasów. O tym jak wyglądają one wokół Trójmiasta, wszyscy wiemy. Sam często spaceruję po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i od lat jestem obiektem rodzinnych żartów, bo jesienią z dwugodzinnego grzybobrania przynoszę dwie siatki butelek oraz puszek i zaledwie kilka grzybów. Czy dzięki nowej ustawie będę mógł skupić się na szukaniu prawdziwków, a nie podnoszeniu butelek, o które się potykam? Śmiecący dotąd ludzie będą zabierać puszki po piwie do domów? Nie trzeba być wielkim wizjonerem, by stwierdzić, że takie myślenie jest co najmniej naiwne.

Do lasów - a właściwie na ich skraje przy drogach - trafiają też jednak spore wywrotki śmieci. Zdecydowana większość to gruz budowlany i stare lodówki. Czy po reformie to się zmieni? Tu także fakty rozbijają mur urzędniczego pozytywnego myślenia. Gruzu nie będzie można oddać za darmo, zasady się nie zmieniają. Podobnie jest z lodówkami - nadal trzeba zapłacić za ich utylizację, albo oddać starą przy zakupie nowej, ale za to także trzeba uiścić stosowną opłatę. Sklepy mają bowiem obowiązek przyjąć stary sprzęt RTV i AGD, więc nakładają opłaty za transport. Jaką więc dodatkową motywację mają ci, którzy chcą zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych, wywożąc lodówkę do pobliskiego lasu? Nie mają żadnej.

Czytaj także: wywoził gruz do lasu.

Kolejnym argumentem za zmianami jest przekonanie, że teraz każdy będzie miał umowę z miastem, więc nie będzie opłacało mu się podrzucać śmieci innym. Chwila, chwila... Przecież do tej pory również każdy musiał mieć umowę na odbiór śmieci - ale bezpośrednio z firmą wywozową. Sprawdzała to nawet Straż Miejska, a rachunki mieliśmy obowiązek przechowywać przez rok. Co więc się zmieni? Nic.

Mamy więc wielką reformę, która de facto nic nie zmienia - może poza motywacją do segregacji odpadów, by nie płacić więcej. Ale ta i tak rosła nieprzerwanie, co widać było po wyładowanych po brzegi pojemnikach na butelki i makulaturę.

Na pewno taniej byłoby zatrudnić kontrolerów, którzy rzetelnie sprawdzaliby dotychczasowe umowy i ścigali podrzucających śmieci. Zresztą kilka pokazowych spraw sądowych z udziałem mediów i wysokie kary finansowe za zaśmiecanie lasów, dałyby więcej niż wszystkie zamiany, których właśnie jesteśmy świadkami. I na pewno byłoby to tańsze. Ale najwyraźniej nikomu nie chodziło o to, by było taniej.

Opinie (303) 8 zablokowanych

  • nic nie ograniczy,

    jeżdżę rowerem po trójmiejskich lasach i widzę ten dramatyczny proceder uprawiany przez idiotów bez wyobrazni, a ustawa nic nie zmieni a napewno go nakręci bardziej.
    Co dała ta ustawa, podwyższenie kosztów za wywóz śmieci mówię o moim przypadku, segregowałem przed ustawą, dała trochę miejsc pracy, no i przede wszystkim poprawiła statystykę posłom koalicji w ilości wdrożonych ustaw w większości bubli
    PO- by żyło się lepiej
    Nie pochlebiać sobie inne ugrupowania i partie bo tyle samo jesteście warte.

    • 16 0

  • Segregacja

    Jednym z podstawowych idiotyzmów tej "reformy" jest wprowadzanie tzw. segregacji w każdym gospodarstwie domowym. To jest kolejna wojna rządzących z logiką. Od sortowania są specjalne systemy odbiorcze i utylizacyjne, a nie zawodny system setek tysięcy pojedynczych mieszkańców. Dawno tak mi ręce nie opadły, jak na widok tego pomysłu i co gorsza tego, jak wielu ludzi łyka tę chorą propagandę.

    • 24 0

  • Jak nie wiadomo o co chodzi

    Władze znalazły kolejny sposób na podwyżki

    • 26 0

  • Ulala (1)

    Ja uważam,że śmieci w lasach i pod oknami będzie więcej jak było.Ja segreguję śmieci od dawna,ale na dobrą sprawę,żeby dobrze segregować trzeba mieć najmniej 5 pojemników.Suche,mokre,szkło,papier,plastik nie mówiąc o bateriach i innym sprzęcie.Ja mieszkam na Żabiance i z wywozem mebli,sprzętu nie ma problemu,bo spółdzielnia zabiera co wtorek i piątek,nie wiem jak to będzie,po 1 pierwszym lipca.Za śmieci wolę płacić od osoby,a teraz będę płaciła 100% więcej za śmieci segregowane.

    • 16 0

    • fajnie macie bo tam też punkt zbierający stare RTV/Agd blisko

      • 2 0

  • To co napisał autor felietonu i autorzy komentarzy to w wiekszości prawda a jednak (4)

    trzeba jakoś zacząć...Nie wierzę w poprawę stanu szybko .Może za 10-20 lat zaczniemy być nieco czystszym krajem.Koszty będą jak zawsze w naszym przypadku ogromne.A są inne skuteczniejsze sposoby -kilka ogólnopolskich pokazówek ze śmieciarzami wożącymi chłam do lasu ,kary na kilka tysięcy i czuję że skutek by był...strach to wielka siła -polecam pod rozwagę...

    • 14 0

    • Masz rację - zaczyna się z reguły od początku (3)

      A na początku jest edukacja. Nawyki można zmienić przez zmianę postawy.
      Miasto/Gmina wykonując zadania państwa przygotowuje do segregacji przez kompleksowy program aktywizacji społecznej.
      Plakaty, kampania internetowa, kampania telewizyjna, programy dla szkół podstawowych, gimnazjów i średnich. celebryci wrzucają papierki do odpowiednich koszy...
      W całym kraju wszystko jest jednolite: zielony kosz w Gdańsku jest przeznaczony na te same odpady co w Koziej Wólce. Domeny internetowe Miast/gmin zaczynają się słowa "czysty...."
      Spójnie prowadzona kampania po dwóch latach stanowi podstawę do analizy zachowań obywateli.

      Na podstawie ewaluacji i konsultacji społecznych wybierana jest metoda rozliczania się za śmieci.

      Daje to czas na zintegrowanie systemu informatycznego z istniejącymi już bazami danych w gminach.
      Bez zbędnej paierologii wybiera się optymalne rozwiązanie
      *******
      A jak to wygląda?
      Macie płacić, wypełnijcie formularze (sami nie wiemy jakie dane się powinny tam znaleźć) i... zobaczymy. Jakoś to będzie... Zwykle większość się przyzwyczai...

      Inaczej w Gdańsku, inaczej w Sopocie, inaczej w Gdyni. Każdy obie rzepkę skrobie.

      • 6 0

      • słusznie-tak na boku-jak dla mnie zamiast religii w szkołach juz od 20 lat mogłoby byc w systemie edukacji coś na kształt wychow (1)

        -ania ekologicznego dla młodzieży -może dzieciak by zawstydził ojca startującego z gruzem do lasu,a Pan Bóg by się nie obraził pozostając w salkach katechetycznych przy kościele tak jak bylo dawniej...

        • 4 0

        • Edukacja ekologiczna w szkołach powinna być realizowana przez nauczycieli biologii

          Jest część "pozytywnie zakręconych", którzy to robią.

          Ale problemem jest atomizacja postaw - na biologii, geografii uczeń ma być "ekologiczny", ale na polskim, sztuce i historii już to nikogo nie interesuje. Tam ma być "patriotą". Zaś na matematyce, fizyce i chemii ma być "ścisły". A na religii - tylko "religijny".

          Generalnie szkoła nie kształtuje świadomego obywatela, ale "realizuje minimum programowe". Takiego mini-cyborga który ma zdać test trzecioklasisty, test gimnazjalisty, maturę, kilka sesji i... w kredyt do końca życia.

          • 4 0

      • to wlasnie pokazuje

        jak daleko nam Polakom , Polsce do sensownego myslenia, dzialania, przewidywania skutkow.

        Najwazniejsze, ze zgodnie z nasza tradycja:
        Polak "mądry" przed i po

        • 0 0

  • A ja się pytam, gdzie są śmietniki na plastik w Wiślince?

    • 9 0

  • Pan Sielski napisał to o czym powszechnie wiadomo

    teraz parę słów o tym czego nie widać i o czym nie mówi się wprost.
    Całkowicie zgadzam się z argumentami Red. Sielskiego - nic się nie zmieni. Pytanie więc po co cała ta idiotyczna zabawa?
    Żeby nakarmić unijnych biurokratów. Rząd miał pistolet przy głowie w sprawie segregacji i utylizacji odpadów komunalnych, z którym musiał coś zrobić. Więc coś zrobił. Jak zwykle tak jak na to pozwalała warszawskim urzędnikom ministerialnym nędza intelektualno-organizacyjna. Niemcy takie partactwo nazywają polnische virtschaft. Syf po lasach będzie dalej, ale wszystko będzie zgadzać się w papierach i to to chodzi, bo za to w ministerstwach bierze się pieniądze.
    Kary można było zasądzać przy dotychczas obowiązującym prawie, tylko trzeba mieć sprawny aparat ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Czym zajmuje się w Polandii Straż Miejska i jak pracują sądy powszechnie wiadomo.

    Ponieważ rząd jak nie ma pomysłu jak zrobić coś dobrze stosuje technikę spychologii, więc Tusk spuścił problem w dół do samorządów. Te niby oprotestowały sprawę, ale jak sobie policzyli w jaką kasę zasilone zostaną budżety z opłat, to odetchnęli i trzymali mordy na krótko, bo udało się oddalić wizję komisarza, za przekroczenie zadłużenia.

    To co pisał Red. S. to nie wszystko. Pozostaje kwestia zbiorowej odpowiedzialności w domach wielorodzinnych. To już jest czyste, modelowe ku.stwo na jakie nawet nie było stać komuchów.

    Pamiętajcie o tym robaczki wrzucając kartkę do urny w 2014 r.i spuszczając cwaniaczków do zbiornika uryny.

    • 34 1

  • naiwny autor

    jeśli sądzi że wystarczyłoby niewiele pieniędzy na zatrudnienie skvecznych kontrolerów. Oszuści skladający fałszywe deklaracje, brudasy śmiecący nawet na szlakach turystycznych to armia wielomilionowa. Drugie tyle kontrolerów trzeba byłoby zatrudnić! Na pewno nie za darmo!

    • 9 0

  • niesprawiedliwe opłaty

    1 osoba na 100 m2 i 8 osób na tej samej powierzchni zaplacą..tyle samo. Gdzie tu zdrowy rozsądek? Chore państwo.

    • 42 1

  • Śmieciowy pasztet.

    Bezmózgowcy którzy zgotowali całemu krajowi taki pasztet powinni na długo trafić do więzienia.

    • 19 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane