• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyjaśniamy, jak działają Falomaty i czytniki Systemu Fala

Maciej Korolczuk
26 sierpnia 2024, godz. 07:00 
Opinie (519)

Po wakacjach system Fala ma ruszyć na kolei, tymczasem wciąż jest wiele osób, które chciałyby korzystać z systemu, ale nie wiedzą jak. Przypominamy więc podstawowe zasady Fali i wyjaśniamy, czym jest falomat, czym zwykły czytnik, jak przebiega kontrola biletów w systemie Fala i dlaczego po kupnie biletu nie możemy go wydrukować i nie widzimy transakcji na swoim bankowym koncie.



Czy wiesz jak korzystać z systemu Fala?

- Z komunikacji miejskiej korzystam od czasu do czasu, być może dlatego system Fala wciąż jest dla mnie, ale też chyba dla wielu innych osób zagadką - mówi pani Agnieszka, nasza czytelniczka. - Już kilka razy widziałam, jak inne osoby próbują kupić bilet w urządzeniach zainstalowanych w autobusie czy tramwaju, ale albo nie wiedzą, jak to zrobić, albo posłuszeństwa odmawiają te czytniki. Czy redakcja mogłaby jeszcze raz przypomnieć zasady korzystania z tego systemu, bo wydaje się, że jego założenia są słuszne, ale poziom wiedzy i świadomości wśród pasażerów wciąż jest bardzo mały.
No to wyjaśnijmy.

Czym są falomaty i czytniki Fali?



Najprościej mówiąc, to urządzenia systemu Fala służące pasażerom do zakupu biletów. Każde urządzenie oznaczone jest logotypem województwa pomorskiego oraz systemu Fala.

Z urządzeń mogą korzystać zarówno osoby posiadające konto Fala, jak i te, które nie mają kont w systemie.

FALOMATY - te większe urządzenia Fali



To duże urządzenie z ekranem dotykowym, znajdujące się zazwyczaj w połowie długości pojazdu, czyli w przestrzeni dla wózków. Umożliwia przede wszystkim:

kupno jednego biletu na jeden przejazd - poprzez zbliżenie karty Fala lub dowolnej karty płatniczej. Cena biletu zgodna jest z cennikiem obowiązującym w danym mieście.

kupno kilku dowolnie wybranych biletów z wykorzystaniem ekranu dotykowego:

  • posiadacze konta Fala mogą kupić bilet kartą Fala, płacąc środkami z ePortmonetki, poprzez przycisk "Kup bilet z kontem Fala". Jeśli chcą za bilet zapłacić kartą płatniczą, muszą skorzystać z przycisku "Kup bilet kartą płatniczą".
  • osoby nieposiadające konta Fala kupią bilet płacąc kartą płatniczą, poprzez przycisk "Kup bilet kartą płatniczą", a następnie wskazanie jakiego rodzaju biletu potrzebują


W Falomacie można też sprawdzić swoje środki dostępne w ePortmonetce lub posiadane bilety (poprzez przycisk "Twoje Konto Fala").

Falomaty to żółto-czarne urządzenia, w których można dany bilet wybrać samodzielnie (lub automatycznie) i zapłacić za niego kartą płatniczą. Falomaty to żółto-czarne urządzenia, w których można dany bilet wybrać samodzielnie (lub automatycznie) i zapłacić za niego kartą płatniczą.
W każdym przypadku pasażerowie kupują bilet elektroniczny, który się nie drukuje oraz nie generuje się potwierdzenie zakupu. Oznacza to, że bilet jest przypisany do posiadanego konta Fala lub do karty płatniczej, którą dokonano zakupu.

W przypadku kontroli okazujemy kontrolerowi kartę systemu Fala lub kartę płatniczą.

CZYTNIKI - mniejsze urządzenia, których jest kilka w pojeździe



Znajdują się zazwyczaj przy każdych drzwiach pojazdu. Umożliwiają kupno biletu na jeden przejazd - poprzez zbliżenie karty Fala lub dowolnej karty płatniczej.

Można w nich kupić wyłącznie bilet jednoprzejazdowy dla jednej osoby.

WAŻNE: kupując bilet kartą płatniczą, czy to w FALOMACIE, czy to w CZYTNIKU, nie dostaniemy informacji z konta bankowego z potwierdzeniem transakcji. Dlaczego? O tym poniżej.

Aby kupić bilet za 4,80 zł wystarczy przyłożyć do czytnika kartę płatniczą lub kartę Fala. Aby kupić bilet za 4,80 zł wystarczy przyłożyć do czytnika kartę płatniczą lub kartę Fala.

Częste pytania dotyczące systemu Fala



Jak wygląda kontrola biletów w systemie Fala?

Podczas kontroli biletów, pasażer powinien przyłożyć do urządzenia kontrolerskiego identyfikator, którym dokonał zakupu biletu np. kartę Fala lub kartę płatniczą, - przypisaną jako identyfikator w Systemie Fala, zegarek obsługujący płatności zbliżeniowe, smartfon (z Google Pay lub Apple Pay), smartfon z aplikacją Fala (wyświetlając kod QR z aplikacji dostępny w lewym górnym rogu lub QR kod kupionego biletu - dostępny w zakładce Twoje bilety). Wówczas na urządzeniu kontrolerskim pojawi się informacja, o rodzaju biletu, jaki został zakupiony oraz o ulgach przypisanych do danego konta.

W przypadku biletów zakupionych kartą płatniczą nieprzypisaną do konta Fala odczyt uprawnień do przejazdu jest przeprowadzany przez kontrolera dokładnie w ten sam sposób. Co ważne, urządzenie kontrolera nie pobiera żadnych danych z karty, a kontroler nie ma dostępu do danych na kontrolowanej karcie płatniczej. Karta płatnicza jest wyłącznie identyfikatorem transakcji, a dane karty są automatycznie szyfrowane. Kontroler podczas odczytu karty otrzymuje wyłącznie informacje dotyczące tego, czy pasażer ma ważny bilet przypisany do karty płatniczej, którą dokonał zakupu.

Dlaczego nie widzę na koncie bankowym obciążenia za bilety?

Po zakupie biletu kartą płatniczą poprzez falomat lub czytnik (urządzenia systemu Fala) opłata za bilet jest widoczna na koncie bankowym najszybciej w kolejnym dniu. Wynika to z tego, że system najpierw zlicza wszystkie transakcje z danego dnia, a następnie są one wysyłane do banku w celu rozliczenia. W zależności od banku czas pojawienia się obciążenia za bilet na koncie bankowym wynosi od jednego do nawet kilku dni.

Czy pasażer z biletem miesięcznym musi przykładać kartę do czytnika?

Nie, posiadacze biletów miesięcznych powinni mieć przy sobie jeden z identyfikatorów systemu Fala lub aplikację wyłącznie na potrzeby kontroli biletów. Nie obowiązuje ich zbliżanie karty do urządzeń zarówno przed rozpoczęciem, jak i na zakończenie podróży.

Jeśli pasażer posiadający bilet miesięczny chce dokonać zakupu biletu dla współpasażera, może go nabyć poprzez jednokrotne przyłożeniu karty Fala lub płatniczej do czytnika lub falomatu. Aby kupić więcej niż jeden bilet, pasażer powinien skorzystać z falomatu, określając na ekranie dotykowym tego urządzenia rodzaj i liczbę biletów, a następnie zapłacić kartą.

Czy mogę jedną kartą płatniczą zapłacić za bilety moje i mojej rodziny?

Aby kupić kilka biletów, należy skorzystać z falomatu (urządzenia znajdującego się w połowie pojazdu), wybierając na ekranie dotykowym konkretne rodzaje biletów. Kilkukrotne przyłożenie karty płatniczej nie spowoduje zakupu kilku biletów.

Miejsca

Opinie (519) ponad 10 zablokowanych

  • hahahah tak wyjasnili ze nic nie wyjasnili :)Załozeniu systemu fala jest takie ze Fala maja plynac miliony z kasy mieszkanców

    Fala to taki Mis jak Velo rowery miejskie urzednicy wymyslili jak korupcyjne wyprowadzac setki milionow z kasy miasta

    • 6 0

  • Ktoś z tego korzysta?

    Ja nie widziałem jeszcze nikogo

    • 2 0

  • Co jeśli oszuści zaczną....

    Robić kontrole kartom płatniczym i zaczną chodzić z terminalami? Ktoś o tym pomyślał?

    Na pewno się znajdzie kilku takich....

    • 4 1

  • Prędzej mi kaktus na dłoni wyrośnie, niż skorzystam z FALI. System jest całkowicie do bani, do luftu, do kitu (aż brakuje słownika). Zarząd spółki, która go wprowadziła, do zwolnienia i przed sąd, za zmarnowanie publicznych pieniędzy.

    • 12 0

  • A może by tak Szanowna Redakcja opublikowała

    algorytm posługiwania się czytnikiem i kartą płatniczą plus falomatem w postaci schematu blokowego, który byłby bardziej przejrzysty i userfriendly dla osób chcących skorzystać elektronicznych biletów. Opisy tekstowe w artukule plus opisy z portalu Fali są na prawdę zbyt skomplikowane i rodzą wciąż różne szczegółowe pytania praktyczne.

    • 5 0

  • Aplikacja tragiczna.

    Planer podróży kieruje na około. Stoję pod operą. Jadę stogi plaża. Zamiast 9 za 3 min każe jechać na przesiadki autobusem przez Wrzeszcz.

    Skasowałem bilet w appce a on się nie pojawił w app. Myslalem ze nie przeszło. Ale pojawił się po 2 minutach. Pamiętałem stan konta i tylko mniejsza kwota powstrzymała mnie przed ponownym zakupem.

    • 4 0

  • Czy można kupić drugi bilet (1)

    dla np. kolegi , który dosiadł w czasie podróży ?

    • 3 0

    • Można, ale tylko w Falomacie. Jeżeli przyłożysz kartę do czytnika, to zakończysz swoją własną podróż. Jest w tym systemie tyle niuansów, że nikt tego nie ogarnia.

      • 4 0

  • Za małe ekrany

    dla osób z wadą wzroku to system nie do przejścia (jeśli nie mają przy sobie okularów). Moim zdaniem UX jest kiepsko zaprojektowany.

    • 3 0

  • Mam bilet miesięczny.Moim zdaniem trzeba wrócić konduktora w autobusach.

    • 3 0

  • Wszystko jest niestety znacznie bardziej skomplikowane (1)

    Jeżeli ktoś zarejestruje się w Systemie Fala i przypisze sobie zniżkę, to wszystko się zaczyna jeszcze bardziej komplikować. W systemie są "identyfikatory" i "metody płatności". Plastikowa karta może być identyfikatorem i metodą płatności. Smartfon z Google Wallet z przypisaną tą samą kartą może być metodą płatności, ale nie może być identyfikatorem, bo karta w smartfonie jest wirtualna. Skutek: jeżeli taka osoba przyłoży plastikową kartę do czytnika przy wejściu - kupi bilet ulgowy, a jeżeli przyłoży smartfon - kupi bilet normalny. Ale użytkownik musi o tym wiedzieć.

    • 4 0

    • wniosek

      dla osób ze zniżką, Fala nie jest przydatna ! Znaczy konto w Fali jest nieprzydatne! Dobrze że Greg to napisał, dzięki!

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane