• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyjaśniamy, jak działają Falomaty i czytniki Systemu Fala

Maciej Korolczuk
26 sierpnia 2024, godz. 07:00 
Opinie (521)

Po wakacjach system Fala ma ruszyć na kolei, tymczasem wciąż jest wiele osób, które chciałyby korzystać z systemu, ale nie wiedzą jak. Przypominamy więc podstawowe zasady Fali i wyjaśniamy, czym jest falomat, czym zwykły czytnik, jak przebiega kontrola biletów w systemie Fala i dlaczego po kupnie biletu nie możemy go wydrukować i nie widzimy transakcji na swoim bankowym koncie.



Czy wiesz jak korzystać z systemu Fala?

- Z komunikacji miejskiej korzystam od czasu do czasu, być może dlatego system Fala wciąż jest dla mnie, ale też chyba dla wielu innych osób zagadką - mówi pani Agnieszka, nasza czytelniczka. - Już kilka razy widziałam, jak inne osoby próbują kupić bilet w urządzeniach zainstalowanych w autobusie czy tramwaju, ale albo nie wiedzą, jak to zrobić, albo posłuszeństwa odmawiają te czytniki. Czy redakcja mogłaby jeszcze raz przypomnieć zasady korzystania z tego systemu, bo wydaje się, że jego założenia są słuszne, ale poziom wiedzy i świadomości wśród pasażerów wciąż jest bardzo mały.
No to wyjaśnijmy.

Czym są falomaty i czytniki Fali?



Najprościej mówiąc, to urządzenia systemu Fala służące pasażerom do zakupu biletów. Każde urządzenie oznaczone jest logotypem województwa pomorskiego oraz systemu Fala.

Z urządzeń mogą korzystać zarówno osoby posiadające konto Fala, jak i te, które nie mają kont w systemie.

FALOMATY - te większe urządzenia Fali



To duże urządzenie z ekranem dotykowym, znajdujące się zazwyczaj w połowie długości pojazdu, czyli w przestrzeni dla wózków. Umożliwia przede wszystkim:

kupno jednego biletu na jeden przejazd - poprzez zbliżenie karty Fala lub dowolnej karty płatniczej. Cena biletu zgodna jest z cennikiem obowiązującym w danym mieście.

kupno kilku dowolnie wybranych biletów z wykorzystaniem ekranu dotykowego:

  • posiadacze konta Fala mogą kupić bilet kartą Fala, płacąc środkami z ePortmonetki, poprzez przycisk "Kup bilet z kontem Fala". Jeśli chcą za bilet zapłacić kartą płatniczą, muszą skorzystać z przycisku "Kup bilet kartą płatniczą".
  • osoby nieposiadające konta Fala kupią bilet płacąc kartą płatniczą, poprzez przycisk "Kup bilet kartą płatniczą", a następnie wskazanie jakiego rodzaju biletu potrzebują


W Falomacie można też sprawdzić swoje środki dostępne w ePortmonetce lub posiadane bilety (poprzez przycisk "Twoje Konto Fala").

Falomaty to żółto-czarne urządzenia, w których można dany bilet wybrać samodzielnie (lub automatycznie) i zapłacić za niego kartą płatniczą. Falomaty to żółto-czarne urządzenia, w których można dany bilet wybrać samodzielnie (lub automatycznie) i zapłacić za niego kartą płatniczą.
W każdym przypadku pasażerowie kupują bilet elektroniczny, który się nie drukuje oraz nie generuje się potwierdzenie zakupu. Oznacza to, że bilet jest przypisany do posiadanego konta Fala lub do karty płatniczej, którą dokonano zakupu.

W przypadku kontroli okazujemy kontrolerowi kartę systemu Fala lub kartę płatniczą.

CZYTNIKI - mniejsze urządzenia, których jest kilka w pojeździe



Znajdują się zazwyczaj przy każdych drzwiach pojazdu. Umożliwiają kupno biletu na jeden przejazd - poprzez zbliżenie karty Fala lub dowolnej karty płatniczej.

Można w nich kupić wyłącznie bilet jednoprzejazdowy dla jednej osoby.

WAŻNE: kupując bilet kartą płatniczą, czy to w FALOMACIE, czy to w CZYTNIKU, nie dostaniemy informacji z konta bankowego z potwierdzeniem transakcji. Dlaczego? O tym poniżej.

Aby kupić bilet za 4,80 zł wystarczy przyłożyć do czytnika kartę płatniczą lub kartę Fala. Aby kupić bilet za 4,80 zł wystarczy przyłożyć do czytnika kartę płatniczą lub kartę Fala.

Częste pytania dotyczące systemu Fala



Jak wygląda kontrola biletów w systemie Fala?

Podczas kontroli biletów, pasażer powinien przyłożyć do urządzenia kontrolerskiego identyfikator, którym dokonał zakupu biletu np. kartę Fala lub kartę płatniczą, - przypisaną jako identyfikator w Systemie Fala, zegarek obsługujący płatności zbliżeniowe, smartfon (z Google Pay lub Apple Pay), smartfon z aplikacją Fala (wyświetlając kod QR z aplikacji dostępny w lewym górnym rogu lub QR kod kupionego biletu - dostępny w zakładce Twoje bilety). Wówczas na urządzeniu kontrolerskim pojawi się informacja, o rodzaju biletu, jaki został zakupiony oraz o ulgach przypisanych do danego konta.

W przypadku biletów zakupionych kartą płatniczą nieprzypisaną do konta Fala odczyt uprawnień do przejazdu jest przeprowadzany przez kontrolera dokładnie w ten sam sposób. Co ważne, urządzenie kontrolera nie pobiera żadnych danych z karty, a kontroler nie ma dostępu do danych na kontrolowanej karcie płatniczej. Karta płatnicza jest wyłącznie identyfikatorem transakcji, a dane karty są automatycznie szyfrowane. Kontroler podczas odczytu karty otrzymuje wyłącznie informacje dotyczące tego, czy pasażer ma ważny bilet przypisany do karty płatniczej, którą dokonał zakupu.

Dlaczego nie widzę na koncie bankowym obciążenia za bilety?

Po zakupie biletu kartą płatniczą poprzez falomat lub czytnik (urządzenia systemu Fala) opłata za bilet jest widoczna na koncie bankowym najszybciej w kolejnym dniu. Wynika to z tego, że system najpierw zlicza wszystkie transakcje z danego dnia, a następnie są one wysyłane do banku w celu rozliczenia. W zależności od banku czas pojawienia się obciążenia za bilet na koncie bankowym wynosi od jednego do nawet kilku dni.

Czy pasażer z biletem miesięcznym musi przykładać kartę do czytnika?

Nie, posiadacze biletów miesięcznych powinni mieć przy sobie jeden z identyfikatorów systemu Fala lub aplikację wyłącznie na potrzeby kontroli biletów. Nie obowiązuje ich zbliżanie karty do urządzeń zarówno przed rozpoczęciem, jak i na zakończenie podróży.

Jeśli pasażer posiadający bilet miesięczny chce dokonać zakupu biletu dla współpasażera, może go nabyć poprzez jednokrotne przyłożeniu karty Fala lub płatniczej do czytnika lub falomatu. Aby kupić więcej niż jeden bilet, pasażer powinien skorzystać z falomatu, określając na ekranie dotykowym tego urządzenia rodzaj i liczbę biletów, a następnie zapłacić kartą.

Czy mogę jedną kartą płatniczą zapłacić za bilety moje i mojej rodziny?

Aby kupić kilka biletów, należy skorzystać z falomatu (urządzenia znajdującego się w połowie pojazdu), wybierając na ekranie dotykowym konkretne rodzaje biletów. Kilkukrotne przyłożenie karty płatniczej nie spowoduje zakupu kilku biletów.

Miejsca

Opinie (521) ponad 10 zablokowanych

  • nie ma prostszej metody zakupu biletu... (3)

    ... a Polacy biedni pogubieni co i jak. Potrzebna jest jedna sekunda i jeden ruch ręką - przylożenie karty/telefonu do czytnika I TYLE!!! Co w tym jest trudnego lub nieintuicyjnego????

    • 0 18

    • (1)

      To ze przykladasz karte i masz bilet jednoprzejazdowy, a chciales np 75minutowy albo calodobowy

      • 4 1

      • To podchodzisz do falomatu i kupujesz

        Gdzie twój ból ?

        • 1 5

    • Proces zakupu w czytniku nie trwa 1 sekundy. Samo odczytanie karty to 3 sekundy. Następnie przetworzenie
      danych i potwierdzenie zakupu trwa od 5 do 9 sekund. Sprawdzałem i mierzyłem wielokrotnie.
      I teraz zadanie: Do pojazdu wsiada 12 osób i każda chce kupić bilet płacąc kartą w pojedynczym czytniku Fala. Ile czasu zajmie zakup biletów przez wszystkich chętnych?
      Oczywiście zakładamy, że każdy zainteresowany spokojnie i w kolejce czeka na swoją kolej, pozwala dokończyć poprzedni zakup wraz z potwierdzeniem, nie przeszkadza innym, nie przykłada karty na wyprzódki.

      • 5 0

  • Czy opis działania pasuje również do przejazdów koleją?

    Z tego co rozumiem w "SKM" nie będzie czytników bo tam nie ma biletów czasowych lub jedno przejazdowych. Tak więc zwykłe przyłożenie karty do falomatu na dworcu SKM co będzie powodowało? Będą inne bilety do wyboru? Będzie trzeba je kasować?

    Domyślam się, że falomaty na SKM będą działać inaczej niż te w Autobusie, tak więc jeszcze bardziej komplikując ten prosty system.

    I ta sytuacja pokazuje czym NIE jest Fala. Nie jest wspólnym biletem, trzeba będzie kupić bilet 3 razy gdy np. chcemy dojechać z Witomina do Brzeźna. Tak samo jak do tej pory.

    • 5 1

  • Zamiast na coś co ludzie nie korzystają

    Przeznaczyć pieniądze było na komunikację .na ludzi ,na obsługę ,na wozy na dodatkowe kursy.ren system fala to wydane pieniądze w błoto .miliony

    • 11 0

  • Wiem że jest ale totalnie mnie nie interesuje. Zbyt skomplikowana ubstrukcha obsługi. To powinno być proste...

    • 6 0

  • Bubel (2)

    Nikt nie korzysta z tego wynalazku. Przynajmniej ja nie widziałam...

    • 8 1

    • A ja widzialem. Przykladal gosc karte chyba z 20x. To sie zdziwi

      • 0 0

    • Ja korzystam. Dla mnie jest to wygodne i sprawne.

      • 0 2

  • Bubel za miliony których z resztą pełno w Trójmieście

    • 6 0

  • (2)

    Opowieści, że "nikt nie korzysta" są przesadzone. Mi udało się poświecić 15 minut na sprawdzenie jak to działa (akurat wisiało duże ogłoszenie w tramwaju - do przeczytania w kilka minut) i ja korzystam. Powód - tylko jeden: wygoda.
    Jadę komunikacją średnio 3-4 razy w miesiącu. Nie mam i nie chcę mieć żadnych aplikacji, nie chce mi się w nich grzebać, doładowywać itd. Bilety dotąd brane z biletomatu na przystanku i opłacane kartą. Od kiedy są te pudełka nie muszę pamiętać o zakupie biletów, sprawdzać czy akurat mam w portfelu papierowy, czekać w kolejce do automatu biletowego i denerwować się czy kupię bilet na przystanku zanim tramwaj odjedzie. Wsiadam z marszu, przykładam kartę do tej puszki i mam jeden bilet normalny na jeden przejazd. Proste i wygodne.
    Przy kontroli (zdarzyło się 3 razy) przykładam kartę, nie było żadnych problemów.

    Minusy. Tak, też są.
    - Rzeczywiście spotykam tylko pojedyncze osoby, które chcą kupić taki bilet. Widać, że nic na ten temat nie wiedzą i nie umieją tego zrobić, czują się zagubione.
    - urządzenie działa wolno, trzeba czekać ok. 10 sekund aż przemieli i potwierdzi
    - zakup biletu oznaczony jest dość durnym komunikatem: "podróż rozpoczęta" i nazwą przystanku. Bardziej przejrzyście byłoby napisać: "kupiłeś/aś 1 bilet na 1 przejazd o wartości 4,80,-zł"
    - raz na 5 przejazdów zdarzyło się, że pudełko nie czyta karty płatniczej (po zmianie karty było OK)
    - raz na 10 przejazdów zdążyło się, że pudełka nie działały w ogóle
    - 1 raz kontroler zrezygnował ze sprawdzania mojego "biletu" na karcie płatniczej bo nie mógł uruchomić swojego czytnika

    Życzę bezpiecznej jazdy ;)

    • 4 2

    • Też jestem za zmianą treści napisu po zakupie biletu

      Napis "Twoja podróż się rozpoczęła" jest bez sensu

      ad

      • 0 0

    • Czyli korzystasz z Fali dokładnie tak, jak z biletomatu

      I po co było wprowadzać drogi skomplikowany system, skoro można było za o wiele mniejsze pieniądze kupić biletomaty do każdego pojazdu?

      • 0 0

  • Nie i nie interesuje mnie to

    • 3 0

  • Nie ma jak napisać że gupie ludzie nie umio

    A tak naprawdę urzędniki nie ogarniają tematu od kilku lat, brawa za taką strategię magistratu i tuby propagandowej, szapo ba po prostu

    • 8 0

  • Najlepszą opcją dla systemu Fala

    Byłoby gdyby autorzy i beneficjenci nosili go ze sobą.
    Nie powiem gdzie!

    • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane